Psikoeğitime eklenen duygu düzenleme becerileri eğitiminin bipolar bozukluk hastalarının klinik seyrine etkileri
The effects of emotion regulation skills training added to psychoeducation on the clinical course of patients with bipolar disorder
- Tez No: 1016885
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bipolar bozukluk tanılı hastalarda uygulanan psikoeğitim (PE) ile psikoeğitime eklenen duygu düzenleme becerileri eğitiminin (PE+DDE) işlevsellik, algılanan stres, duygu düzenleme güçlüğü, bilişsel duygu düzenleme stratejileri, psikolojik dayanıklılık ve ilaç uyumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, iki paralel gruptan oluşan, yaş ve cinsiyet değişkenleri dikkate alınarak tabakalı randomizasyon yöntemiyle katılımcıların 1:1 oranında atandığı, dört zaman noktasında veri toplanan prospektif, randomize kontrollü deneysel bir müdahale çalışmasıdır. Çalışmada 84 katılımcı randomize edilmiş, 36 katılımcı müdahaleyi tamamlamış ve üçüncü ay analizleri 35 katılımcı üzerinden yürütülmüştür. Veriler Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği-10, Modifiye Morisky İlaç Uyum Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Global İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği ile toplanmış; temel analizlerde lineer karma model kullanılmıştır. Bulgular, her iki müdahalenin özellikle işlevsellik ve ilaç uyumu alanlarında zaman içinde iyileşme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Psikolojik dayanıklılık açısından zaman × müdahale tipi etkileşimi anlamlı bulunmuş, PE+DDE grubunda dayanıklılık düzeyinin izlem sürecinde daha stabil seyrettiği gözlenmiştir. Buna karşılık algılanan stres, duygu düzenleme güçlüğü ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinde iki grup arasında kısa vadede belirgin bir üstünlük saptanmamıştır. Üçüncü ay sonuçlarına ilişkin analizlerde hem işlevsellik hem de psikolojik dayanıklılık açısından en güçlü yordayıcının ilgili değişkenlerin başlangıç düzeyi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, PE bipolar bozuklukta işlevsellik ve ilaç uyumu açısından yararlı görünürken, PE+DDE özellikle psikolojik dayanıklılığın korunması açısından ek katkı sağlayabilir. Bulgular, kısa dönem izlemde psikososyal sonuçların müdahale türü kadar bireylerin başlangıç özelliklerinden de etkilendiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of psychoeducation (PE) and emotion regulation skills training added to psychoeducation (PE+ERT) on functioning, perceived stress, emotion regulation difficulties, cognitive emotion regulation strategies, resilience and medication adherence in patients with bipolar disorder. The study was designed as a prospective, randomized, controlled experimental intervention with two parallel groups. Participants were assigned in a 1:1 ratio by stratified randomization based on age and sex, and data were collected at four time points. Eighty-four participants were randomized, 36 completed the intervention, and third-month analyses were conducted on 35 participants. Data were collected using the Young Mania Rating Scale, Hamilton Depression Rating Scale, Functioning Assessment Short Test, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Perceived Stress Scale-10, Modified Morisky Medication Adherence Scale, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, Resilience Scale for Adults, and Global Assessment of Functioning. Linear mixed models were used for the main analyses. The findings showed that both interventions were associated with improvement over time, particularly in functioning and medication adherence. A significant time × intervention interaction was found for resilience, indicating a more stable pattern in the PE+ERT group during follow-up. In contrast, no clear short-term superiority between groups was observed for perceived stress, emotion regulation difficulties, or cognitive emotion regulation strategies. Analyses of third-month outcomes showed that baseline levels of the relevant variables were the strongest predictors of both functioning and resilience. In conclusion, psychoeducation appears beneficial for functioning and medication adherence in bipolar disorder, whereas adding emotion regulation skills training may provide an additional contribution, particularly for the preservation of resilience. These findings suggest that short-term psychosocial outcomes are shaped not only by intervention type but also by participants' baseline characteristics.