Cerrahi branş hekimlerinin üçüncü el sigara dumanı ile ilgili inançlarının değerlendirilmesi
Evaluation of surgical branch physicians beliefs about third-hand smoke
  1. Tez No: 1016883
  2. Yazar: ONUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE BENGİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, cerrahi branşlarda görev yapan hekimlerin üçüncü el sigara dumanı (ÜESD) konusundaki inanç ve farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Üçüncü el sigara dumanı; sigara içildikten sonra yüzeylerde, giysilerde ve toz partiküllerinde kalıcı olarak varlığını sürdüren, nikotin ve türevi toksik bileşenlerin oluşturduğu çevresel bir sağlık tehdididir. Cerrahi branş hekimleri, ameliyat öncesi ve sonrası dönemde hastaların sigara kullanımının olumsuz etkileriyle sık karşılaşmaları nedeniyle bu konuda farkındalık sahibi olmaları beklenen önemli bir profesyonel gruptur. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma, Konya ilinde kamu ve üniversite hastanelerinde görev yapan toplam 507 cerrahi branş hekimi üzerinde yürütülmüştür. Veriler, çevrim içi anket formu aracılığıyla toplanmış; katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile Üçüncü El Sigara Dumanı Hakkında Farkındalık Ölçeği (ÜESDHFÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, R istatistiksel yazılımı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların %61,7'si erkek, %38,3'ü kadındır; %67,1'i 35 yaş ve altındadır. Hekimlerin %36,3'ü aktif olarak sigara içmektedir. Katılımcıların %84,4'ü“üçüncü el sigara”kavramını daha önce hiç duymadığını belirtmiştir. Kadın hekimlerin, sigara içmeyenlerin, evli ve çocuk sahibi olanların ÜESD farkındalık puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,001). Ayrıca mesleki deneyim arttıkça farkındalığın artma eğilimi gösterdiği, öğretim üyelerinin araştırma görevlilerine göre daha yüksek farkındalık puanına sahip oldukları belirlenmiştir. Sigara içen hekimlerin ölçek puanları ise anlamlı biçimde daha düşüktür. Sonuç olarak, cerrahi branş hekimlerinin üçüncü el sigara dumanı konusundaki farkındalıklarının orta düzeyde olduğu, kavrama ilişkin bilgi eksikliğinin belirgin olduğu görülmüştür. Bu durum, tütün kontrolünün yalnızca aktif ve pasif içicilikle sınırlı kalmaması; üçüncü el maruziyetin de hekim eğitimleri ve hastane politikaları kapsamında ele alınması gerektiğini göstermektedir. Uzmanlık eğitimi sürecinde verilecek farkındalık eğitimleri hem hekimlerin hem de toplumun sigara dumanının kalıcı etkilerine karşı korunmasında kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the beliefs and awareness levels of physicians working in surgical branches regarding third-hand smoke (THS). Third-hand smoke refers to the toxic residues of nicotine and its derivatives that remain on surfaces, clothing, and dust particles after smoking, posing a persistent environmental health hazard. Surgical physicians, who frequently encounter the adverse effects of smoking on patients during pre- and postoperative periods, constitute an important professional group expected to demonstrate awareness of this issue. This descriptive study was carried out with a total of 507 physicians working in surgical branches in public and university hospitals in Konya, Türkiye. Data were collected using an online questionnaire that included sociodemographic variables and the“Beliefs About Third-Hand Smoke Scale (BATHS-T)”to assess awareness. Statistical analyses were performed using R software. Among the participants, 61.7% were male and 38.3% female; 67.1% were aged 35 years or younger. A total of 36.3% were active smokers. Notably, 84.4% of the participants reported that they had never heard of the term“third-hand smoke.”Female physicians, non-smokers, married participants, and those with children had significantly higher THS awareness scores (p<0.001). Awareness also tended to increase with professional experience, and faculty members scored higher than research assistants. Conversely, smoking physicians had significantly lower scale scores. In conclusion, the findings indicate that the awareness of surgical physicians regarding third-hand smoke is generally at a moderate level, with a noticeable lack of knowledge about the concept. These results suggest that tobacco control efforts should not be limited to active and passive smoking but should also include third-hand smoke exposure within medical education and institutional policies. Integrating awareness programs into residency training may play a critical role in protecting both healthcare professionals and the public from the long-term environmental effects of tobacco smoke.