Sporda çocuk istismarı: Beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin farkındalık düzeyleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 1016890
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; Beden eğitimi öğretmenleri ve Antrenörlerin sporda çocuk istismarına ilişkin farkındalık düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen, Beden eğitimi öğretmeni (n=103) ve Antrenör (n=110) olmak üzere toplamda 213 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Sporda Çocuk İstismarı Farkındalık Ölçeği (SÇİFÖ)”kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler için ikili karşılaştırmalarda; Bağımsız örneklem t-testi, çoklu karşılaştırmalarda ise; Tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testinden yararlanılmıştır. Araştırma grubunun, SÇİFÖ ve ölçeğe ait alt boyut puan ortalamalarında; cinsiyet, yaş, meslek ve sporda çocuk korumaya ilişkin eğitim, seminer vb. durum değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p<0,05). Diğer taraftan Beden eğitimi öğretmenlerinin ve Antrenörlerin SÇİFÖ toplam puan ortalamalarına göre“farkında değil”grubunda yer aldığı görülmüştür. Araştırmada sonuç olarak; beden eğitimi öğretmenlerinin ve antrenörlerin sporda çocuk istismarı farkındalık düzeyleri düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the awareness levels of physical education teachers and coaches regarding child abuse in sports. The sample group of the study consisted of a total of 213 participants, including physical education teachers (n=103) and coaches (n=110), who were selected by convenience sampling method.“Personal Information Form”and“Child Abuse in Sports Awareness Scale (CSAAS)”were used as data collection tools in the study. For the data obtained from the scale, independent sample t-test was used in pairwise comparisons, and one-way analysis of variance and Tukey HSD test were used in multiple comparisons. Statistically significant differences were found in the mean scores of the CSAAS and sub-dimensions of the scale in the research group, such as gender, age, profession and education, seminar etc. regarding child protection in sports (p<0.05). On the other hand, it was seen that physical education teachers and coaches were in the“low awareness level”group according to their total CSAAS score averages. As a result of the research; physical education teachers and coaches' awareness levels of child abuse in sports were found to be low.