Antrenörlük eğitiminde sporda çocuk koruma dersi: Öğrenci farkındalığı ve müfredat analizi
Child protection in sports course in coaching education: Student awareness and curriculum analysis
  1. Tez No: 974973
  2. Yazar: FATMA SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, antrenörlük eğitiminde sporda çocuk koruma dersi: öğrenci farkındalığı ve müfredat analizinin yapılması amaçlanmıştır. Araştırma, 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencileri ile mülakat yöntemiyle nitel veriler toplanmış, Antrenörlük Eğitimi Bölümü“Öğretim Planı”ve“Program Öğrenme Çıktılarına”SWOT analizi ile müfredat değerlendirilmiştir. Çalışmada, karma yöntem (mixed method) kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin çocuk koruma bilgilerini genellikle dersler dışında sosyal medya ve çevrelerinden edindiklerini ortaya koymuştur. Ders içeriği genel olarak faydalı bulunmakla birlikte, uygulamalı eğitimin yetersiz olduğu ve bu durumun öğrencilerin pratik becerilerini sınırlandırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Çocuk istismarı ve ihmali konusundaki farkındalık düzeyi yüksek bulunurken, derslerin bu farkındalık üzerindeki etkisi bireysel farklılıklara göre değişmektedir. Eğitim materyalleri ve yöntemleri konusunda görüşler çeşitlilik gösterirken, uygulamalı çalışmaların artırılması gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, antrenörlük etiği ve sporda çocuk koruma dersin etkisinin artırılması için içeriklerin zenginleştirilmesi, uygulamalı eğitimlerin yaygınlaştırılması ve çocuk koruma bilincinin tüm spor disiplinlerine entegre edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the course“Child Protection in Sports”within coaching education, focusing on student awareness and curriculum evaluation. The research was conducted with students from the Coaching Education Department of the Faculty of Sport Sciences at Burdur Mehmet Akif Ersoy University during the 2024–2025 academic year. Qualitative data were collected through interviews, and the curriculum of the Coaching Education Department, including its“Teaching Plan”and“Program Learning Outcomes,”was evaluated using a SWOT analysis. A mixed-method approach was employed in the study. The findings indicate that students primarily acquire their knowledge of child protection from social media and their surroundings rather than formal coursework. While the course content was generally considered beneficial, the practical training component was deemed insufficient, limiting the development of students' practical skills. Awareness regarding child abuse and neglect was found to be high, although the impact of the courses on this awareness varied among individuals. Opinions on educational materials and methods were diverse, with a particular emphasis on the need to increase practical applications. In conclusion, enriching the content, expanding practical training opportunities, and integrating child protection awareness into all sports disciplines are essential to enhance the effectiveness of the“Child Protection in Sports”course. Additionally, it is recommended to strengthen the practical orientation of the course to ensure effective implementation of child protection policies. These measures will contribute to fostering an ethical and safe sports culture in alignment with international standards, while promoting child protection awareness across the sports community.