Sporda çocuk koruma eğitim programının beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının farkındalık düzeyleri üzerine etkisi
The effect of child protection education program in sports on awareness levels of pre-service physical education and sports teachers
- Tez No: 870194
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu karma desenli araştırmanın amacı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmen adaylarının sporda çocuk istismarı farkındalıklarını artırmaya yönelik Sporda Çocuk Koruma Eğitim Programını hazırlamak, uygulamak ve değerlendirmektir. Araştırmanın nicel boyutunda denkleştirilmemiş gruplara dayalı statik grup ön test-son test deseni, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma 3 aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın birinci ve nitel kısmında 20 öğretmen adayı ile nitel görüşmeler gerçekleştirilmiş ve öğretmen adaylarının sporda çocuk koruma eğitim ihtiyaçları belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında SÇİFÖ geliştirilmiştir. Üçüncü aşamada eğitim programının etkililiğini değerlendirmek için deney (22 öğretmen adayı) ve kontrol grubuna (26 öğretmen adayı) SÇİFÖ ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın deney grubu 10 hafta boyunca haftada bir gün SÇKEP'e katılmış ve program sonunda program değerlendirme formunu doldurmuştur. Nitel verilerde içerik ve betimsel analiz teknikleri kullanılırken nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, bağımlı örneklemler t-testi ve ANCOVA kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğretmen adaylarının eğitim ihtiyaçları; sporda çocuk koruma kavramı, istismarın tanımı, tespiti, müdahale yöntemleri, istismarın raporlanması, çocuk hakları ve çocukları korumaya yönelik tedbirler gibi konular olarak ortaya çıkmıştır. SÇKEP'e katılım sonrası öğretmen adaylarının sporda çocuk istismarı farkındalıklarında önemli ölçüde artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adayları SÇKEP'in içeriğini, öğrenme yaşantılarını, öğretim materyallerini, ölçme ve değerlendirme boyutunu, programın bütününü ve eğiticiyi etkili bulmuşlardır. Ayrıca v öğretmen adayları, programın istismarı fark etme, doğru müdahale yöntemleri sunma ve raporlama konusunda önemli bilgi ve beceriler kazandırdığını ve mesleki, kişisel ve sosyal yaşamlarına katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Öğretmen adayları, SÇKEP'nin eğlenceli ve etkileşimli yapısından memnun kaldığını, programın yaygınlaştırılması ve müfredatta zorunlu ders olarak yer alması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this mixed design research is to prepare, implement and evaluate the Child Protection in Sport Education Programme to increase the awareness of Physical Education and Sports Teacher Candidates about child abuse in sport. In the quantitative dimension of the research, static group pre-test-post-test design based on unbalanced groups was used, and in the qualitative dimension, case study was used. The research consists of 3 stages. In the first and qualitative part of the research, qualitative interviews were conducted with 20 pre-service teachers and their child protection training needs in sport were determined. In the second stage of the research, the CAASS was developed. In the third stage, in order to evaluate the effectiveness of the training programme, CAASS was applied to the experimental (22 pre-service teachers) and control groups (26 pre-service teachers) as pre-test and post-test. The experimental group of the study participated in the CPEPS one day a week for 10 weeks and completed the programme evaluation form at the end of the programme. While content and descriptive analysis techniques were used in qualitative data, descriptive statistics, independent samples t-test, dependent samples t-test and ANCOVA were used in the analysis of quantitative data. As a result of the analysis of the data, the training needs of pre-service teachers emerged as the concept of child protection in sport, definition, detection and intervention methods of abuse, reporting of abuse, children's rights and measures to protect children. Results indicated a significant increase in awareness of child abuse in sports among the pre-service teachers post-participation in the CPEPS. Participants rated the program's content, educational activities, teaching materials, evaluation methods, overall structure, vii and the instructor highly effective. They acknowledged gaining vital skills in recognizing abuse, executing correct intervention strategies, and effective reporting, which enriched their professional, personal, and social lives. Pre-service teachers enjoyed the CPEPS's interactive and engaging format and recommended its broader implementation and integration as a mandatory course in curricula.