Kartepe ilçesinde deprem sonrası geçici barınmatasarım ilkelerinin incelenmesi
Investigation of post-earthquake temporary shelterparameters in Kartepe dictrict
  1. Tez No: 1016897
  2. Yazar: SENANUR AYDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVNİHAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihi boyunca barınma, temel bir ihtiyaç olarak ön plana çıkmıştır. Barınmanın temel amacı, insanları doğal ve sosyal çevrenin zorluklarından korumak.“Afet”terimi, doğanın sebep olduğu yıkımları ifade etmektedir. Bu yıkımlar, toplumsal yapıda değişikliklere, bozulmalara ve kayıplara yol açmaktadır. Türkiye'de en yıkıcı afet türü olarak depremler öne çıkmakta ve özel bir önem arz etmektedir. Birleşmiş Milletler Afet Koordinatörü Bürosu, afet ve acil durumları dört ana evreye ayırmaktadır. İlk evre, afet öncesi aşama, alınabilecek önlemlerin planlandığı ve tarihteki afetlerden dersler çıkarılarak hazırlıkların yapıldığı dönemdir. İkinci evre, acil yardım aşamasıdır ve afet sonrası ilk müdahalenin yapıldığı dönemi kapsamaktadır. Üçüncü evre, rehabilitasyon aşaması, ilk müdahale ile kalıcı çözümler arasındaki geçiş sürecidir. Bu aşamada geçici barınma modülleri tasarlanır ve yemek, su, barınma, sağlık, güvenlik, eğitim ve sosyalleşme alanları gibi temel ihtiyaçlara çözüm bulunmaktadır. Dördüncü ve son evre olan yeniden inşa aşaması, yıkımların toplandığı ve yeni bir hayatın başladığı dönemdir. Bu aşamada, bölgenin yerel malzemesi, kültürü, toplumun psikolojik ve sosyolojik durumları göz önünde bulundurularak, hem insanlara hem de o coğrafyadaki diğer canlılara hizmet eden, coğrafyanın tarihine saygı duyan tasarımlar yapılmalıdır. Bu tasarımların disiplinler arası bir çalışma ile yürütülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, mimarlar barınma ihtiyacını karĢılama konusunda kritik bir role sahiptir. Bu çalışmada afet yönetimi, afet sonrası barınma, deprem olgusu kuramsal bir çerçevede incelenecektir. Kartepe hem deprem bölgesi olması hem de bilimsel çalışma azlığı sebebi ile seçilmiş bir bölgedir. Bu bölgenin bağlamı ortaya koyulacaktır. Kuramsal çerçevede incelenen bilgilere göre deprem sonrası geçici barınma tasarım ilkelerinin belirlenerek mimarların afet yönetimindeki etkisi vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, shelter has stood out as a fundamental need. The primary purpose of shelter is to protect people from the challenges of the natural and social environment. The term“disaster”refers to the destruction caused by nature. In Turkey, earthquakes stand out as the most destructive type of disaster and hold special significance. The United Nations Disaster Coordinator's Office divides disasters and emergencies into four main stages. The first stage is the pre-disaster phase, a period in which measures that can be taken are planned, and preparations are made by learning lessons from past disasters. The second stage is the emergency aid phase, which encompasses the time when the first intervention after a disaster takes place. The third stage is the rehabilitation phase, a transitional process between the initial intervention and permanent solutions. In this stage, temporary housing modules are designed, and solutions to basic needs such as food, water, shelter, health, security, education, and socialization are addressed. The fourth and final stage, the reconstruction phase, is the time when destruction is collected, and a new life begins. In this context, architects play a critical role in meeting housing needs. This study will examine disaster management, post-disaster housing, and the phenomenon of earthquakes within a theoretical framework. Based on the information examined within the theoretical framework, the design principles of temporary housing after an earthquake will be established, emphasizing the impact of architects in disaster management.