Kırsal turizmde yenilik ve kırsal turizm işletmecilerinin bireysel yenilikçilik düzeylerinin çeşitli değişkenler(Katılımcılara ve işletmelere ilişkin) açısından incelenmesi: Kocaeli/Kartepe örneği
Analyzing the individual innovativeness levels of managers operating in rural tourism in terms of different variables (participants and businesses related to) and the innovation among rural tourism: An example of Kocaeli/Kartepe region
- Tez No: 475985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİBEL SÜ ERÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada; Kocaeli ili Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren kırsal turizm işletmecilerinin demografik özelliklerini tespit etmek, bireysel yenilikçilik düzeylerini saptamak, yenilikçilik puanlarının çeşitli değişkenler ile olan bağlantısını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren 65 adet kırsal turizm işletmelerinin yöneticileri oluşturmaktadır. Çalışmada katılımcıların bireysel yenilikçilik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelemesi amacıyla Kişisel Bilgi Formu ve 1977 yılında Hurt, Joseph ve Cook tarafından yılında geliştirilen, 2010 yılında Kılıçer ve Odabaşı tarafından Türkçe' ye uyarlanan Bireysel Yenilikçilik Ölçeği kullanılmış ve ölçeğin güvenirlik katsayısı 0.76 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizinde, frekans ve yüzde dağılımı, aritmetik ortalama ve standart sapma, çapraz tablolar, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post-hoc Tukey testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda kırsal turizm işletmecilerinin bireysel yenilikçilik düzeylerinin düşük düzeyde olduğu ve bireysel yenilikçilik kategorilerinden şüpheci kategorisinde yer aldıkları tespit edilmiştir. Bireysel yenilikçilik puanları ile yaş, eğitim durumu, turizm eğitimi alma durumu, işletme türü, daha önce çalışılan sektör değişkeni, haftalık internet kullanım süresi, internet kullanım amacı, kırsal turizmle ilgili takip edilen site ve kişilerarası ilişki düzeyi değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar literatür ışığında yorumlanmış ve çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it has been aimed to determine the demographical characteristics of rural tourism managers operating in the province of Kartepe, Kocaeli province, to reveal the relation of innovativeness scores with various variables. Research group of the survey consists of the managers of 65 rural tourism enterprises operating in the province of Kartepe.Personal Information Form and Individual Innovativeness Scale were developed by Hurt, Joseph and Cook in 1977 adapted to Turkish by Kilicer and Odabasi was used in 2010 with an attempt to examine the individual innovativeness levels of participants in the study in terms of various variables and the reliability coefficient scale was calculated as 0.76. In the analysis of the data, frequency and percentage distribution, arithmetic mean and standard deviation, cross tables, t-test, variance analysis (ANOVA) and post hoc Tukey test were used. As a result of the research, it has been determined that individual innovative levels of rural tourism managers are low and took part in the skeptical sub-category which belongs to innovative individual's. A statistically significant differences were found between individual innovativeness scores/ and age, educational status, tourism education, type of business, previous sector change, weekly internet usage, internet usage, site, interpersonal relationship level related to rural tourism. The results have been interpreted in consideration of the literature anddifferent suggestions have been developed.