Muhammed Abduh'a Göre Islahat Düşüncesinin Felsefesi
The Philosophy of Reformist Thought According to Muhammad Abduh
  1. Tez No: 1016903
  2. Yazar: MOUNA ALZAİBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 19. yüzyıl İslam düşüncesindeki yenilenme hareketinin en önemli öncülerinden biri olan Muhammed Abduh'un (1849-1905) ıslahatçı düşüncesinin felsefi temellerini bütüncül bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. İslam dünyasının entelektüel durgunluk ve Batı emperyalizmi kıskacında olduğu bir dönemde Abduh; dinin evrensel sabitelerinden taviz vermeden onu çağın gereksinimleriyle uyumlu hale getiren kapsamlı bir ıslahat projesi sunmuştur. Çalışmada, Abduh'un dini, dilsel ve siyasi reformları; asırlardır süregelen“taklit”ve“fıkhî donmuşluğa”karşı geliştirdiği eleştirel tutum ile“içtihat”müessesesini yeniden canlandırma çabaları ekseninde analiz edilmektedir. Araştırmanın kavramsal ve felsefi altyapısını oluşturmak amacıyla Abduh'un fetva, makale ve tefsirleri betimsel ve analitik bir yöntemle incelenmiştir. Bununla birlikte, dönemin krizlerini ve ıslahat fikrini doğuran etkenleri kavramak için tarihsel yöntemden yararlanılmış; Abduh'un evrimci ve eğitim odaklı reform modelinin özgünlüğünü ortaya koymak için ise Cemaleddin Afgani ve Reşid Rıza gibi dönemin diğer önde gelen şahsiyetleriyle karşılaştırmalı okumalar yapılmıştır. Sonuç olarak bu tez, Muhammed Abduh'un gelenek ile modernite, akıl ile vahiy arasında kurduğu sentezin günümüz İslam dünyasının yaşadığı entelektüel buhranlara sunduğu güncel çözüm imkânlarını akademik bir zeminde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine, through a holistic approach, the philosophical foundations of the reformist thought of Muhammad Abduh (1849-1905), one of the most prominent pioneers of the renewal movement in 19th-century Islamic thought. During a period when the Islamic world was caught in the grip of intellectual stagnation and Western imperialism, Abduh presented a comprehensive reform project aimed at harmonizing religion with the requirements of the age without compromising its universal constants. In this study, Abduh's religious, linguistic, and political reforms are analyzed around the axis of his critical stance against the centuries-old“taqlid”(blind imitation) and jurisprudential stagnation, alongside his efforts to revitalize the institution of“ijtihad”(independent reasoning). To establish the conceptual and philosophical framework of the research, Abduh's fatwas, articles, and exegeses (tafsir) have been examined using descriptive and analytical methods. Furthermore, the historical method has been utilized to understand the crises of the era and the factors that gave rise to the idea of reform, while comparative readings with other leading figures of the period, such as Jamal al-Din al-Afghani and Rashid Rida, have been conducted to demonstrate the originality of Abduh's evolutionary and education-oriented reform model. Ultimately, this thesis academically presents the contemporary solutions that the synthesis established by Muhammad Abduh—between tradition and modernity, reason and revelation—offers to the intellectual crises experienced by the Islamic world today.