Mastitis aşısı yapılan ineklerin süt mikrobiyomu üzerindeki değişikliklerinin belirlenmesi
Determination of changes on milk microbiome of mastitis vaccinated cows
  1. Tez No: 1016925
  2. Yazar: EVRİM BEYDİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, kontrol ve aşılı gruplardan elde edilen süt örneklerinde mikrobiyal topluluk yapılarının karşılaştırılması ve aşılama uygulamasının süt mikrobiyotasına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmada mastitis aşısı uygulanmamış hayvanlardan elde edilen 6 süt örneği ve mastitis aşısı uygulanmış hayvanlardan elde edilen 12 süt örneği süt örneği kullanıldı. Örneklerden elde edilen bakteriyel DNA'lar üzerinde 16S rRNA gen dizileme yöntemi ile mikrobiyom analizleri gerçekleştirildi. OTU temelli analizler, alfa ve beta çeşitlilik analizleri ile filum, familya ve genus düzeyinde taksonomik dağılımlar değerlendirildi. Bulgular: OTU analizleri sonucunda Kontrol grubunda 6 havuzlanmış örnekten toplam 1.520.384, aşılı grupta ise 12 örnekten toplam 5.759.632 sekans okuması elde edilmiştir. Tüm örneklerde baskın filumların Pseudomonadota, Bacillota ve Bacteroidota olduğu belirlendi. Genus düzeyinde ise Leuconostoc, Pseudomonas ve Acinetobacter baskın olarak tespit edildi. Aşılı grup örneklerinde mikrobiyal dağılımın daha homojen olduğu ve özellikle bazı örneklerde Leuconostoc relatif bolluğunun arttığı gözlendi. Alfa çeşitlilik analizlerinde aşılı grupta tür zenginliği ve filogenetik çeşitliliğin genel olarak daha yüksek olduğu belirlendi. Chao1 analizinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p<0,05). Beta çeşitlilik analizlerinde ise aşılı grup örneklerinin daha homojen kümelenme gösterdiği tespit edildi. Sonuç: Çalışma sonuçları, aşılama uygulamasının süt mikrobiyotasını tamamen değiştirmekten ziyade daha homojen bir mikrobiyal dağılım eğilimi ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca süt mikrobiyotasının çevresel koşullar, klinik geçmiş ve bireysel farklılıklardan etkilenebilen dinamik bir yapıya sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to compare the microbial community structures in milk samples obtained from control and vaccinated groups and to evaluate the effect of vaccination on the milk microbiota. Material and Methods: In this study, 6 milk samples obtained from animals that had not been vaccinated against mastitis and 12 milk samples obtained from mastitis-vaccinated animals were used. Microbiome analyses were performed on bacterial DNA extracted from the samples using 16S rRNA gene sequencing. OTU-based analyses, alpha and beta diversity analyses, and taxonomic distributions at the phylum, family, and genus levels were evaluated. Results: OTU analysis revealed a total of 1,520,384 sequence reads from six pooled samples in the control group and 5,759,632 sequence reads from twelve samples in the vaccinated group. The dominant phyla detected in all samples were Pseudomonadota, Bacillota, and Bacteroidota. At the genus level, Leuconostoc, Pseudomonas, and Acinetobacter were identified as the dominant genera. The vaccinated group showed a more homogeneous microbial distribution and a higher relative abundance of Leuconostoc in some samples. Alpha diversity was generally higher in the vaccinated group, with a significant difference observed in the Chao1 index (p<0.05). Beta diversity analysis also indicated more homogeneous clustering among vaccinated samples. Conclusion: The results suggest that vaccination may be associated with a more homogeneous microbial distribution rather than a complete alteration of the milk microbiota. Additionally, the milk microbiota was found to be influenced by environmental factors, clinical history, and individual variability.