Escherichia coli kaynaklı sığır mastitislerinin süt mikrobiyomunda meydana getirdiği değişikliklerin araştırılması
Investigation of changes in milk microbiome in bovine mastitis caused by Escherichia coli
  1. Tez No: 1016924
  2. Yazar: YİĞİT SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sığır mastitislerinden izole edilen Escherichia coli suşlarının patotipik karakterizasyonu ve mastitisli sütlerin mikrobiyom profillerindeki değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Aydın ilindeki çiftliklerden toplanan 115 mastitisli ve 20 sağlıklı süt örneği incelenmiştir. Tespit edilen E. coli izolatlarının patotipleri PCR ile belirlenerek gruplandırılan sütlerin mikrobiyom analizleri 16S rRNA dizileme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Örneklerin %20'sinde (n=23) E. coli tespit edilmiştir. İzolatların tamamı (%100) ETEC genlerini taşırken, %56,52'sinin (n=13) shiga toksin genleri ve %26,09'unun (n=6) eae geni taşıdığı tespit edilmiştir. İzolatların %60,87'sinin (n=14) hibrit patotip karakterinde olduğu tespit edilmiştir. Mikrobiyom analizlerinde, sağlıklı sütlerde Pseudomonadota (%42,86) ve Bacillota (%41,65) filumlarının dengeli dağılımına karşın, mastitisli sütlerde Pseudomonadota filumunun (%91,77-%98,58) belirgin bir disbiyozis tablosu oluşturduğu ve Enterobacteriaceae familyasının baskın hale geldiği saptanmıştır. Alfa ve beta çeşitlilik analizleri, enfeksiyonun mikrobiyal çeşitliliği azalttığını ve sütün ekolojik yapısını tamamen değiştiridğini ortaya koymuştur. Sonuç: Çalışma sonucunda E. coli'nin bölgedeki sığır mastitis vakalarındaki prevalansı ile beraber süt mikrobiyomunda farklı patotiplerin yarattığı değişiklikler ortaya konarak süt mikrobiyomunun patotip bazında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the pathotypic characterization of Escherichia coli strains isolated from bovine mastitis and the changes in the microbiome profiles of mastitic milk. Materials and Methods: A total of 115 mastitic and 20 healthy milk samples collected from dairy farms in Aydın province were examined. The pathotypes of the detected E. coli isolates were identified via PCR, and microbiome analyses of the grouped milk samples were performed using the 16S rRNA sequencing method. Results: E. coli was detected in 20% (n=23) of the samples. While all isolates (100%) carried ETEC genes, 56.52% (n=13) were found to carry shiga toxin genes and 26.09% (n=6) carried the eae gene. It was determined that 60.87% (n=14) of the isolates exhibited hybrid pathotype characteristics. In microbiome analyses, in contrast to the balanced distribution of Pseudomonadota (42.86%) and Bacillota (41.65%) phyla in healthy milk, it was found that the Pseudomonadota phylum (91.77-98.58%) created a distinct dysbiosis in mastitic milk, and the Enterobacteriaceae family became dominant. Alpha and beta diversity analyses revealed that the infection reduced microbial diversity and completely altered the ecological structure of the milk. Conclusion: In conclusion, the prevalence of E. coli in bovine mastitis cases in the region was revealed along with the changes created by different pathotypes in the milk microbiome, leading to the conclusion that the milk microbiome should be evaluated on a pathotype basis.