Mekanik ventilasyondaki hastalarda fizyolojik ölü boşluk ve yoğun bakım mortalitesi ilişkisi
Relationship between physiological dead space and intensive care mortality in mechanically ventilated patients
  1. Tez No: 1016931
  2. Yazar: ALEYNA BEKTAŞ HOCEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP PEHLİVANLAR KÜÇÜK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET OĞUZHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, invaziv mekanik ventilasyon desteği altındaki yoğun bakım hastalarında Enghoff modifikasyonu ile hesaplanan fizyolojik ölü boşluk (VD/VT) oranı ile yoğun bakım mortalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca VD/VT'nin solunumsal/ventilatör parametrelerle ilişkisi, mekanik ventilasyon ve yoğun bakım yatış süresi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif ve gözlemsel planlanan çalışmaya Kasım 2024-Nisan 2025 arasında üçüncü basamak yoğun bakımda izlenen 18 yaş ve üzeri, hemodinamik olarak stabil 68 entübe hasta dahil edildi. EtCO2 ölçümünün etkileyebilecek ağır hemodinamik/metabolik bozukluğu olan hastalar dışlandı. Demografik veriler, klinik skorlamalar, laboratuvar, gaz değişimi ve ventilatör parametreleri, EtCO2, V_(CO_2 )ve VO2 değerleri kaydedildi. Analizlerde ilk gün ve üç günlük ortalama değerler kullanıldı. VD/VT Enghoff modifikasyonu ile hesaplandı. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından anlamlı fark yoktu. İlk gün ve üç günlük ortalama VD/VT mortalite açısından anlamlı fark göstermedi. Sağ kalanlarda pH değeri ilk gün ve üç günlük ölçümlerinde daha yüksekti. İlk gün ventilatör parametreleri gruplar arasında benzerdi. Üç günlük ortalama dakika ventilasyonu mortalite grubunda daha yüksekti. Yoğun bakımda kalış süresi sağ kalanlarda daha uzun, mekanik ventilasyon süresi benzerdi. VD/VT >0,20 grubunda mortalite oranı sayısal olarak yüksek olsa da anlamlı değildi. Bu grupta EtCO2, V_(CO_2 ), VO2, pH ve P/F oranı düşük; FiO2, PaCO2, plato, peak, sürücü basınç ve Ers yüksekti. APACHE-II mortalite grubunda daha yüksekti. SOFA anlamlılık sınırındaydı. Sonuç: Mekanik ventilasyon altındaki VD/VT hesaplamasını etkileyebilecek karıştırıcı faktörlerin elimine edildiği hastalarda Enghoff modifikasyonu ile hesaplanan VD/VT oranı tek başına bir mortalite belirleyicisi olarak saptanmamıştır. VD/VT 'nin prognostik değeri hasta popülasyonuna, altta yatan patofizyolojiye ve ölçüm koşullarına bağımlı olup; klinik karar sürecinde gaz değişimi, hemodinami ,metabolik aktivite ve hastalığın sistemik şiddeti ile değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between the physiological dead space fraction (VD/VT), calculated using the Enghoff modification, and intensive care unit (ICU) mortality in patients under invasive mechanical ventilation support. Additionally, the relationship of VD/VT with respiratory/ventilatory parameters, duration of mechanical ventilation, and length of ICU stay was investigated. Materials and Methods: This single-center, prospective, and observational study included 68 hemodynamically stable intubated patients aged 18 years and older who were followed up in a tertiary ICU between November 2024 and April 2025. Patients with severe hemodynamic or metabolic disorders that could affect EtCO2 measurement were excluded. Demographic data, clinical scoring systems, laboratory findings, gas exchange and ventilator parameters, EtCO2, V_(CO_2 )and VO2 values were recorded. The first-day and three-day average values were utilized in the analyses. VD/VT was calculated via the Enghoff modification. Results: There was no significant difference between the groups in terms of demographic data. The first-day and three-day average VD/VT ratios showed no significant difference regarding mortality. The pH value was higher in survivors in both the first-day and three-day measurements. First-day ventilator parameters were similar between the groups. The three-day average minute ventilation was higher in the non-survivor (mortality) group. The length of ICU stay was longer in survivors, while the duration of mechanical ventilation was similar. Although the mortality rate was numerically higher in the VD/VT > 0.20 group, the difference was not statistically significant. In this group, EtCO2, V_(CO_2 ), VO2, pH, and the P/F ratio were lower; whereas FiO2, PaCO2, plateau pressure, peak pressure, driving pressure, and Ers were higher. APACHE-II scores were higher in the mortality group. The SOFA score was at the borderline of statistical significance. Conclusion: In patients under mechanical ventilation from whom confounding factors that could affect the VD/VT calculation were eliminated, the VD/VT ratio calculated by the Enghoff modification was not determined as an independent predictor of mortality. The prognostic value of VD/VT is dependent on the patient population, underlying pathophysiology, and measurement conditions; therefore, it should be evaluated alongside gas exchange, hemodynamics, metabolic activity, and the systemic severity of the disease during the clinical decision-making process.