Meme ve akciğer kanseri hastalarında prospektif koroid metastazı taraması
  1. Tez No: 1016934
  2. Yazar: EMRE SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN AYKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Güncel tedavi döneminde metastatik meme veya akciğer kanseri olan görsel semptomu olmayan hastalarda koroidal metastazın prevalansını ve pozitif tarama saptama verimini değerlendirmektir. Türkiye'den bildirilen ilk prospektif asemptomatik koroidal metastaz tarama verisini sunan çalışma, pupil dilatasyonu sonrası fundus muayenesini makula ve arka kutup SD-OKT ile destekleyen bir protokol kullanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji 2021-2025 veritabanındaki meme veya akciğer kanseri tanılı 2021 hasta kaydı sistematik olarak tarandı. Mevcut muayene epikrizleri, görüntüleme ve patoloji raporları okundu. Metastatik hastalık kriterlerini karşılayan, histopatolojik tanısı doğrulanmış ve görsel şikayeti olmayan 86 hasta (40 akciğer, 46 meme; ortalama yaş 59,1 ± 11,8 yıl) prospektif kesitsel kohorta alındı. Görme keskinliği, yarıklı lamba biyomikroskopisi, pupil dilatasyonu sonrası fundus muayenesi ve uygun gözlerde makula/arka kutup SD-OKT uygulandı. Sıfır olay için %95 üst güven sınırı tek taraflı kesin binom yöntemiyle hesaplandı. Bulgular: Koroidal metastaz saptanmadı (0/86; tek taraflı kesin binom yöntemiyle hesaplanan %95 üst güven sınırı %3,4). Meme (0/46; üst sınır %6,3) ve akciğer (0/40; üst sınır %7,2) alt grup sonuçları tanımlayıcı yorumlandı. Yedi hastada (%8,1) metastatik olmayan koroidal patoloji saptandı. Hastaların %77,9'u (67/86) hedefe yönelik tedavi veya immünoterapi sınıflarından en az birine maruz kalmıştı; bu değişken nedensel tedavi etkisi kanıtı olarak yorumlanmadı. Sonuç: Bu çağdaş asemptomatik metastatik meme/akciğer kohortunda evrensel koroidal metastaz taramasının pozitif saptama verimi düşük görünmektedir. Sıfır olay bulgusu hastalığın yokluğunu, alt grup prevalanslarının tarihsel bağlamda azaldığını veya modern tedavilerin koruyucu/nedensel etkisini kanıtlayamaz. Örneklem büyüklüğünün sınırlı olması ve katılım kaynaklı seçilim olasılığı nedeniyle bu sonuçlar tüm uygun hasta popülasyonuna koşulsuz olarak genellenmemelidir. Semptomatik hastalar hızlı değerlendirilmelidir; asemptomatik hastalarda seçici tarama stratejileri daha büyük prospektif çalışmalarda test edilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate the prevalence of choroidal metastasis and the positive screening detection yield in patients with metastatic breast or lung cancer who had no visual symptoms in the contemporary therapy era. Presenting the first prospective asymptomatic choroidal metastasis screening data reported from Türkiye, the study used a protocol that supplemented dilated fundus examination with macular and posterior-pole SD-OCT. Materials and Methods: The Marmara University Pendik Training and Research Hospital Medical Oncology 2021-2025 database was systematically screened for 2021 patient records with a diagnosis of breast or lung cancer. Available examination summaries, imaging reports, and pathology reports were reviewed. Eighty-six patients who met metastatic disease criteria, had histopathologically confirmed diagnoses, and had no visual complaints (40 lung, 46 breast; mean age, 59.1 ± 11.8 years) were included in the prospective cross-sectional cohort. Visual acuity, slit-lamp biomicroscopy, dilated fundus examination, and macular/posterior-pole SD-OCT were performed in eligible eyes. For zero events, the 95% upper confidence limit was calculated using the one-sided exact binomial method. Results: Choroidal metastasis was not detected (0/86; 95% upper confidence limit calculated using the one-sided exact binomial method, 3.4%). Breast (0/46; upper limit, 6.3%) and lung (0/40; upper limit, 7.2%) subgroup results were interpreted descriptively. Seven patients (8.1%) had non-metastatic choroidal pathology. A total of 77.9% of patients (67/86) had been exposed to at least one targeted therapy or immunotherapy class; this variable was not interpreted as evidence of a causal treatment effect. Conclusion: In this contemporary asymptomatic metastatic breast/lung cohort, the positive detection yield of universal choroidal metastasis screening appears to be low. The zero-event finding does not prove absence of disease, that subgroup prevalences have decreased in historical context, or a protective/causal effect of modern therapies. Because of limited sample size and the possibility of participation-related selection, these results should not be generalized unconditionally to the entire eligible patient population. Symptomatic patients should be evaluated promptly; selective screening strategies in asymptomatic patients should be tested in larger prospective studies.