3B nesne modellemede metrik doğruluk analizi: Hünkar Çeşmesi örneği
Metric accuracy analysis in 3d object modeling: Case study of the Hünkar Çeşmesi̇
  1. Tez No: 1016942
  2. Yazar: KUBİLAY YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ARSLAN, DOÇ. DR. ALP ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde üç boyutlu (3B) nesne modelleme teknikleri, özellikle tarihi ve kültürel yapıların belgelenmesi ve korunması amacıyla yaygın biçimde kullanılmaktadır. Görüntü tabanlı yöntemler; düşük maliyet, taşınılabilirlik ve uygulama esnekliği gibi avantajları nedeniyle bu alanda öne çıkmakta, ancak üretilen modellerin metrik doğruluğunun değerlendirilmesi önemli bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yer alan Hünkar Çeşmesi, yersel fotogrametri ve bilgisayarlı görü tabanlı yöntemler kullanılarak üç boyutlu olarak modellenmiştir. Çalışma kapsamında, yer kontrol noktaları kullanılarak ve kullanılmadan üretilen modellerin metrik doğrulukları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yüksek çözünürlüklü bir DSLR kamera ve akıllı cihaz kamerası ile elde edilen görüntüler fotogrametrik olarak işlenmiştir. Ticari bir fotogrametrik yazılım kullanılarak üretilen modellerin yanı sıra, görüntü–nesne ilişkisini tanımlayan klasik fotogrametrik matematik modele dayalı hesaplamalar harici ortamlarda uygulanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları, teoriye dayalı hesaplamalar ile ticari yazılım çıktıları arasındaki uyumu ortaya koyarak kullanılan yaklaşımın güvenilirliğini değerlendirmeye olanak sağlamaktadır. Elde edilen bulguların, görüntü tabanlı 3B modelleme yöntemlerinin tarihi yapıların belgelenmesinde metrik açıdan değerlendirilmesine katkı sağlaması ve benzer mühendislik uygulamaları için yol gösterici nitelikte olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional (3D) object modeling techniques have become widely used, particularly in the documentation and preservation of historical and cultural heritage structures. Image-based methods stand out due to their low cost, portability, and operational flexibility; however, the metric reliability of the generated models remains a critical requirement for engineering and documentation purposes. In this thesis, the Hünkar Fountain, located in the Gebze district of Kocaeli Province, Türkiye, was modeled in three dimensions using terrestrial photogrammetry and computer vision–based approaches. Within the scope of the study, the metric accuracy of the generated models was evaluated by comparing scenarios with and without ground control points. Images acquired using a high-resolution DSLR camera and a smartphone camera were processed photogrammetrically. In addition to commercial photogrammetric software, independent calculations based on classical photogrammetric mathematical models describing the image–object relationship were implemented in external environments. The results obtained from these two approaches were comparatively analysed, allowing an assessment of the consistency between theory-based calculations and commercial software outputs. The results of this study are expected to contribute to the metric evaluation of image-based 3D modeling methods in the documentation of historical structures and to provide guidance for similar engineering and cultural heritage applications.