İsrail-Filistin çatışması ve Rusya-Ukrayna savaşı: İşlenen savaş suçlarına Avrupa Birliği'nin tutumu
The EU's approach to warm crimes commited in the Israeli-Palestenian conflict and the Russia-Ukraine war
  1. Tez No: 1016941
  2. Yazar: CANSEL MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Avrupa Birliği'nin uluslararası krizlere yönelik dış politikasında gözlemlenen asimetrik tutumlar, küresel yönetişim, uluslararası hukuk ve normatif güç tartışmaları açısından önemli bir inceleme alanı oluşturmaktadır. Bu tez, AB'nin yapısal olarak benzer özellikler taşıyan Rusya-Ukrayna Savaşı ile İsrail-Filistin Çatışması karşısında geliştirdiği politik tepkiler arasındaki belirgin farklılaşmayı ve bu farklılaşmanın ardındaki temel dinamikleri karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, nitel araştırma paradigması çerçevesinde tasarlanmış; araştırma deseni olarak Karşılaştırmalı Vaka Analizi benimsenmiştir. Vaka seçimi, Przeworski ve Teune'nin En Benzer Sistemler Tasarımı yaklaşımına dayandırılmış; analiz sürecinde George ve Bennett'in Yapılandırılmış Odaklı Karşılaştırma stratejisi ile Süreç Takibi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri, Avrupa Birliği Konseyi kararları, resmi beyanlar ve uluslararası kuruluş raporlarının doküman incelemesi yoluyla elde edilmiştir. Bulgular, AB'nin dış politika çıktılarının yalnızca evrensel insan hakları normları temelinde değil, aynı zamanda jeopolitik ve stratejik zorunluluklar doğrultusunda şekillendiğini göstermektedir. Rusya örneğinde Birliğin normatif kimliği ile güvenlik tehdidi algısının örtüşmesi sert yaptırımları beraberinde getirirken, İsrail örneğinde üye devletlerin tarihsel sorumlulukları, enerji arz güvenliği ve transatlantik ittifak bağları gibi realist unsurların Birliğin normatif refleksini sınırladığı görülmüştür. AB'nin uluslararası hukuku seçici biçimde uygulamasının, normatif güç iddiasını ve uluslararası sistemdeki ahlaki meşruiyetini zayıflattığını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
The asymmetric attitudes observed in the European Union's foreign policy toward international crises constitute an important field of analysis in terms of global governance, international law, and normative power debates. This thesis aims to comparatively analyze the significant differentiation between the EU's political responses to the Russia-Ukraine War and the Israel-Palestine Conflict, which display structurally similar characteristics, as well as the main dynamics underlying this differentiation. The study was designed within the framework of the qualitative research paradigm, and Comparative Case Analysis was adopted as the research design. Case selection was based on Przeworski and Teune's Most Similar Systems Design approach, while George and Bennett's Structured Focused Comparison strategy and Process Tracing method were employed during the analysis process. The data of the research were obtained through document analysis of European Council decisions, official statements, and reports of international organizations. The findings demonstrate that the EU's foreign policy outputs are shaped not only by universal human rights norms, but also by geopolitical and strategic imperatives. In the case of Russia, the overlap between the Union's normative identity and its perception of security threat led to severe sanctions, whereas in the case of Israel, realist factors such as the historical responsibilities of member states, energy supply security, and transatlantic alliance ties limited the Union's normative reflexes. Consequently, the study concludes that the EU's selective application of international law weakens its claim to normative power and undermines its moral legitimacy in the international system.