Yazılım geliştirme süreçlerinde büyük dil modelleri ile hata şiddetinin tahmin edilmesi
Predicting error severity in software development processes using large language models
  1. Tez No: 1016943
  2. Yazar: REŞİT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yazılım projelerinin karmaşıklığı arttıkça, hataların manuel olarak sınıflandırılması zaman alıcı bir hal alıyor ve hata yapma riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Hata şiddetinin doğru tahmini, bakım maliyetlerinin düşürülmesi ve kaynakların verimli kullanımı açısından kritik önem taşımaktadır. Bu çalışmada, yazılım hata şiddetini otomatik olarak belirlemek amacıyla büyük dil modelleri ve statik kod metriklerini birleştiren hibrit bir yöntem geliştirilmiştir. Bu araştırmada, gerçek dünya yazılım projelerinden elde edilen verilerden oluşturulan eğitim veri seti ve bağımsız test veri seti kullanılmıştır. Metinsel verilerin işlenmesinde TF-IDF ve CodeBERT tabanlı vektör temsillerinden, yapısal analizde ise karmaşıklık ve bakım yapılabilirlik gibi statik kod metriklerinden yararlanılmıştır. Veri setindeki sınıf dengesizliğini gidermek amacıyla“Critical”sınıfı“High”sınıfı ile birleştirilerek üçlü bir sınıflandırma yapısı oluşturulmuştur. Lojistik Regresyon, Destek Vektör Makineleri ve Gradient Boosting algoritmalarını içeren çok katmanlı bir topluluk (ensemble) mimarisi kurulmuştur. Deneysel analizler sonucunda, metin ve kod özelliklerinin birlikte kullanıldığı hibrit yaklaşımın, yalnızca sayısal metriklere dayalı temel çizgi modele kıyasla Macro-F1 değerini 0,482'den 0,557'ye yükselttiği ve en iyi yapılandırmada (Ensemble_Tuned) Macro-F1'in 0,693 seviyesine ulaştığı gözlemlenmiştir. Özellikle yüksek öncelikli hataların tespitinde önerilen yöntemin etkinliği ortaya konulmuştur. Sonuç olarak bu tez, hata şiddeti tahmini probleminde büyük dil modeli temsilleri ile statik kod metriklerini birleştiren pratik bir hibrit çerçeve sunmaktadır. Çalışmanın katkıları, gerçek dünya veri setleri üzerinde çok kaynaklı özellik öznitelik birleştirme (füzyon) yöntemi ile hata şiddetinin tahmin edilmesi, sınıf dengesizliğini gidermeye yönelik etiket birleştirme stratejisinin uygulanması, farklı algoritmaları bütünleştiren ensemble mimarisiyle yüksek öncelikli hataların tespit performansının artırılması şeklinde özetlenebilir. Bu yaklaşımın, yazılım bakım süreçlerinde hata önceliklendirme yükünü azaltarak daha hızlı ve tutarlı karar mekanizmalarına zemin hazırlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
As software projects grow in complexity, manually classifying defects becomes time- consuming and significantly increases the risk of human error. Accurate prediction of bug severity is critically important for reducing maintenance costs and using resources efficiently. In this thesis, a hybrid approach is developed to automatically determine software bug severity by combining large language models with static code metrics. The study uses a training dataset and an independent test dataset constructed from data collected from real-world software projects. For processing textual information, TF-IDF and CodeBERT-based vector representations are employed, while structural analysis leverages static code metrics such as complexity and maintainability. To mitigate class imbalance in the dataset, the“Critical”class is merged with the“High”class, resulting in a three-class classification scheme. A multi-layer ensemble architecture is built, integrating Logistic Regression, Support Vector Machines, and Gradient Boosting algorithms. Experimental results show that the proposed hybrid approach, which jointly utilizes text and code features, improves the Macro-F1 score from 0.482 to 0.557 compared to a baseline model relying solely on numerical metrics, and reaches a Macro- F1 of 0.693 under the best configuration (Ensemble_Tuned). The effectiveness of the proposed method is particularly demonstrated in identifying high-priority defects. Overall, this thesis presents a practical hybrid framework for bug severity prediction by integrating large language model representations with static code metrics. The contributions of the study can be summarized as: predicting bug severity on real-world datasets through multi-source feature attribute fusion, applying a label-merging strategy to address class imbalance, and improving detection performance for high-priority defects via an ensemble architecture that combines multiple algorithms. This approach is expected to reduce the burden of bug prioritization in software maintenance processes and support faster, more consistent decision-making mechanisms.