Kur'an kıssalarıyla irtibatlandırılan tasavvufi kavramlar: Hz. İbrahim ve Hz. Musa örneği
The sufi concepts associated with Quranic parables: The Prophet Abraham and the Prophet Moses examples
  1. Tez No: 1016951
  2. Yazar: HALİL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇUBUKCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tasavvuf, modern tabirle bir mürşidin rehberliğinde yaparak yaşayarak öğrenilen sarmal manevi bir hâl ilmidir. Bu minvalde hâlin kâle aktarımı kavramlar vasıtasıyla olmuştur. Tasavvuf klasiklerinde ele alınan kavramların, yalnızca rivayetlerin ardışık biçimde sıralanmasıyla değil; belirli bir yöntem ve sistematik çerçevesinde inşa edildiği tespit edilmiştir. Tasavvufi kavramların inşasında sûfîler ilk olarak kavramları Kur'an'la temellendirmişlerdir. Nitekim tasavvufun temel referans kaynağı Kur'an'dır. Bu aynı zamanda tasavvufun dış menşeli olduğu iddialarına cevap niteliği taşımaktadır. Öte yandan tasavvufi kavram denildiğinde akla salt anlam yumağı gelmemelidir. Zira tasavvufî kavramlar, derin hakikat ve sırlar barındıran ve yalnızca ehli tarafından kavranabilen bir hüviyete sahiptir. Esasında sûfîler peygamberlerin yaşantılarını tasavvufi hayatın ilk prototipi olarak görmüşlerdir. Bundan dolayı müellifler tasavvufi kavramları Kur'an'daki peygamber kıssalarıyla irtibatlandırma yoluna gitmişlerdir. Neredeyse her sûfî müellif eserinde bu yöntemi kullanmıştır. Peygamber kıssalarıyla irtibatlandırılan tasavvufi kavramlara bakıldığında iki peygamberin ön plana çıktığı görülmektedir. Bu peygamberler Hz. İbrahim ve Hz. Musa'dır. Dolayısıyla iki peygamber özelinde meseleye yaklaşıldığında Kur'an kıssalarıyla irtibatlandırılan tasavvufi kavramların büyük bir yekûn oluşturduğu yine tespitler arasındadır. Hz. İbrahim ve Hz. Musa kıssalarının tasavvufun hemen hemen her alanına etki ettiği söylenebilir. Elde edilen kavramların çoğunun ise işari bir yolla istinbat edildiği yine varılan sonuçlar arasındadır. Bununla birlikte sûfîlerin Kur'an'daki Hz. İbrahim ve Hz. Musa kıssalarının her bölümüyle kavramları irtibatlandırdıkları da ulaşılan sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
Sufism may be described, in modern terms, as a spiral science of spiritual states that is acquired through experiential practice under the guidance of a spiritual master (murshid). In this regard, the transmission of spiritual state (ḥāl) into discourse (qāl) has been achieved through the formation of specific concepts. It has been established that the concepts discussed in classical Sufi works were not created merely by compiling transmitted reports, but were instead shaped through careful intellectual craftsmanship and a deliberate methodological approach. In constructing these concepts, the Sufis (ṣūfīs) primarily grounded them in the Qur'an, which constitutes the principal source of Sufism. This also serves as a response to those who claim that Sufism originated from external or non-Islamic traditions. Furthermore, Sufi concepts should not be regarded as mere semantic groupings; rather, they encompass subtle truths (ḥaqāʾiq) and hidden mysteries (asrār) that can only be fully understood by the spiritually initiated. The Sufis viewed the lives of the prophets (anbiyāʾ) as prototypes of the mystical life. Therefore, Sufi authors sought to connect their key concepts with the prophetic narratives (qiṣaṣ al-anbiyāʾ) found in the Qur'an. Nearly every Sufi author employed this interpretive approach in their works. An examination of these conceptual associations reveals that two prophets, Abraham (Ibrāhīm) and Moses (Mūsā), occupy a particularly central position. Focusing on these two figures demonstrates that a considerable portion of Sufi conceptual thought is linked to Qur'anıc narratıves. The stories of Abraham and Moses have profoundly influenced almost every dimension of Sufism. Moreover, it has been determined that most of these concepts were derived through allusive interpretation (taʾwīl ishārī), and that the Sufis related their concepts to almost every section of the Qur'anıc accounts concerning Abraham and Moses.