İletişim iklimi ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın aracılık etkisi: Tarım personeli üzerine araştırma
The mediating role of organizational commitment in the relationship between communication climate and innovative work behavior: A study on agricultural staff
- Tez No: 1016952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Örgütsel bağlılık, örgütsel başarıya ulaşmada örgüt çalışan noktasında en önemli kilit roldür. Örgüt ve çalışan arasındaki etkileşim, günümüzde en değerli sermaye olan insan faktörü üzerinden araştırma konusu olmuştur. Özellikle örgüt ve çalışan arasındaki durumun anlaşılması, örgütsel bağlılıklarının araştırılması sonucunda hem örgüte hem de çalışana yararlı sonuçları ortaya çıkaracaktır. Örgütsel bağlılığın yararlı sonuçlarının ve etkinliğinin anlaşılmasının önemi artmıştır. Örgütsel bağlılığın anlaşılması ile örgütsel yönetsel etkinlik ve verimlilik, çalışanların bilgi ve becerilerini, iş davranışlarını dolayısıyla aralarındaki iletişim sayesinde oluşacak iletişim iklimine de yararlı olacaktır. Bu çalışma iletişim iklimi ile yenilikçi iş davranışları arasındaki ilişkide, örgütsel bağlılığın aracılık etkisini belirlemek için yapılmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığının bünyesinde Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde tarım ve hayvancılık alanı yönetim ve organizasyon yapısında yer alan 232 çalışan personel ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda kullanılan ölçeklerin sırasıyla doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmış olup, SPSS paket programı ve yapısal eşitlik modeli (YEM) kullanılarak yorumlanmıştır. Buradan elde edilen sonucunda iletişim iklimi ile yenilikçi iş davranışı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılığın iletişim iklimi ile yenilikçi iş davranış arasındaki ilişkide aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Toplam iletişim iklimi ile yenilikçi davranış arasında r=0.715 düzeyinde güçlü ve pozitif yönlü bir ilişki saptamıştır. İletişim iklimi ile örgütsel bağlılık arasında r=0.439 düzeyinde orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment plays a key role as the most important factor at the employee level in achieving organizational success. The interaction between the organization and its employees has become a subject of research based on the human factor, which is today's most valuable asset. In particular, understanding the relationship between the organization and its employees, and investigating their organizational commitment, will yield beneficial results for both the organization and the employees. The importance of comprehending the beneficial outcomes and effectiveness of organizational commitment has increased. By understanding organizational commitment, organizational managerial effectiveness and efficiency will be enhanced through the knowledge and skills of employees, their work behaviors, and the communication climate that will develop through their interactions. This study was conducted to determine the mediating effect of organizational commitment on the relationship between communication climate and innovative work behaviors. A survey was conducted with 232 employees working in the agricultural and livestock management and organizational structure of the Kırşehir Provincial Directorate of Agriculture and Forestry, under the Ministry of Agriculture and Forestry. Confirmatory factor analysis (CFA) was performed on the scales used, and the results were interpreted using SPSS software package and structural equation modeling (SEM). The results show a positive relationship between communication climate and innovative work behavior. Organizational commitment was found to have a mediating effect on the relationship between communication climate and innovative work behavior. A strong and positive correlation (r=0.715) was found between total communication climate and innovative behavior. A moderate positive correlation (r=0.439) was found between communication climate and organizational commitment.