Şermin Yaşar'ın öykücülüğü
Şermin Yaşar's storytelling
  1. Tez No: 1016962
  2. Yazar: KEZBAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Şermin Yaşar'ın çocuk ve yetişkin öykülerini tema, kişiler, zaman, mekân, anlatım tarzı ve söz varlığı açısından inceleyen nitel bir araştırmadır. Edebiyat dünyasında çocuk edebiyatı alanında nitelikli eser azlığını ve eserlerin çocukların hayal dünyasını zenginleştirecek özellikte olmadığını fark etmesi üzerine yazar, çocuklar için gerçeklikten kopmayan ve çocukların hayal dünyasını destekleyen bir anlatı anlayışı geliştirir. Yazdığı eserlerle çocuk edebiyatına farklı bir bakış açısı kazandıran yazarın yetişkin öyküleri de önemli bir okuyucu kitlesine sahiptir. Araştırma konusu seçilmesinde son dönemde en çok okunan çocuk ve yetişkin öykücüsü olması belirleyici olmuştur. Araştırmanın örneklemini çocuk edebiyatı türünde Lo, Dedemin Bakkalı, Dedemin Bakkalı-Çırak, Babaannem Geri Döndü, Para Ağacı, Cingo: Ben İnsan Değil miyim?, Oh Ne Alâ Memleket, Abartma Tozu adlı eserleri; yetişkin öykülerini ise Tarihî Hoşça Kal Lokantası, Deli Tarla, Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu, Gelirken Ekmek Al, Kalk Yerine Yat adlı eserleri oluşturur. Bu eserler içeriksel ve yapısal özellikleri ile anlatım biçimleri açısından çözümlenmiş; elde edilen bulgular doğrultusunda yazarın hem çocuk hem de yetişkin öykücülüğüne yönelik genel bir değerlendirmeye ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative research examining the children's and adult short stories of Şermin Yaşar in terms of theme, characters, time, setting, narrative style, and vocabulary. Upon recognizing the scarcity of high-quality works in children's literature and the inadequacy of existing texts in enriching children's imagination, the author develops a narrative approach that remains connected to reality while supporting children's imaginative worlds. Through her works, the author introduces a distinctive perspective to children's literature, while her adult short stories also appeal to a significant readership. Her prominence as one of the most widely read contemporary writers of both children's and adult short stories played a decisive role in selecting the research topic. The sample of the study consists of the children's literature works Lo, Dedemin Bakkalı, Dedemin Bakkalı-Çırak, Babaannem Geri Döndü, Para Ağacı, Cingo: Ben İnsan Değil miyim?, Oh Ne Alâ Memleket, and Abartma Tozu; and the adult short story collections Tarihî Hoşça Kal Lokantası, Deli Tarla, Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu, Gelirken Ekmek Al, and Kalk Yerine Yat. These works are analyzed in terms of their content, structural features, and narrative techniques. Based on the findings, a comprehensive evaluation of the author's contributions to both children's and adult short story writing is presented.