Kuzey anadolu fayı adalar segmenti yakınlarında radon gazı ölçümü
Measurement of radon gas in the vicinity of the adalar segment of the north anatolian fault
  1. Tez No: 1016968
  2. Yazar: ALİ BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. CANER YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Yalova bölgesinde yaklaşık 1 m derinlikte toprak içerisine yerleştirilmiş bir AlphaGUARD tabanlı radon ölçüm sistemi kullanılarak elde edilen sürekli Rn-222 (radon) zaman serileri incelenmiştir. Radon ölçümleri; aynı istasyonda eş zamanlı olarak kaydedilen sıcaklık, bağıl nem ve atmosferik basınç verileri ile birlikte değerlendirilmiş, ayrıca açık kaynak meteorolojik veri setlerinden elde edilen yağış, yüzey rüzgâr hızı ve farklı derinliklerdeki toprak sıcaklığı ve toprak nemi ölçümleri analize dâhil edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, radon konsantrasyonlarındaki zamansal değişimlerin meteorolojik etkilerden ayrıştırılmasını sağlamak ve bu ayrıştırma sonrasında elde edilen radon sinyalinin bölgesel sismik aktivite ile olası ilişkisini araştırmaktır. Bu kapsamda, radon verilerine basınç düzeltmesi uygulanarak residual radon zaman serileri elde edilmiştir. Z-skoru ve Medyan Mutlak Sapma (MAD) tabanlı istatistiksel yöntemler kullanılarak radon anomalileri tanımlanmış ve bu anomaliler, M > 3 büyüklüğündeki depremlerle zamansal olarak karşılaştırılmıştır. Olay-merkezli kompozit analiz sonuçları, bazı depremler öncesinde residual radon sinyalinde istatistiksel olarak anlamlı değişimlerin, özellikle depremlerden yaklaşık 1–3 gün önce ortaya çıktığını göstermiştir. Bununla birlikte, her depremin belirgin bir radon anomalisi ile temsil edilmediği ve gözlenen anomalilerin deterministik bir deprem tahmini aracı olarak yorumlanamayacağı belirlenmiştir. Radon ile meteorolojik ve hidrolojik parametreler arasındaki gecikmeli korelasyon analizleri, toprak derinliğinin radon taşınımını kontrol eden önemli bir faktör olduğunu ortaya koymuştur. Yüzeye yakın toprak katmanlarında sıcaklık ve nemin radon üzerindeki etkisi daha hızlı ve baskın iken, daha derin katmanlarda bu etkinin gecikmeli ve zayıfladığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, radon gazının difüzyon, konveksiyon ve geçirgenlik kontrollü taşınım süreçlerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu çalışma, radon ölçümlerinin tek başına bir deprem tahmin parametresi olmaktan ziyade, çok-parametreli ve disiplinler arası izleme sistemleri içerisinde yardımcı bir gösterge olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, continuous Rn-222 (radon) time series measured using an AlphaGUARD based monitoring system installed at approximately 1 m depth in soil in the Yalova region were investigated. Radon measurements were evaluated together with simultaneously recorded temperature, relative humidity, and atmospheric pressure data at the same station. In addition, precipitation, surface wind speed, and soil temperature and soil moisture data at different depths obtained from open-source meteorological datasets were incorporated into the analysis. The primary objective of this study is to separate meteorological influences from radon concentration variations and to investigate the potential relationship between the resulting radon signal and regional seismic activity. Pressure correction was applied to the radon data to obtain residual radon time series. Radon anomalies were identified using statistical approaches based on Z-score and Median Absolute Deviation (MAD), and these anomalies were temporally compared with earthquakes of magnitude M > 3. Event-centered composite analyses revealed that, for some earthquakes, statistically significant variations in residual radon appeared approximately 1–3 days prior to seismic events. However, it was also observed that not every earthquake was preceded by a distinct radon anomaly, indicating that radon variations cannot be interpreted as a deterministic earthquake prediction tool. Lagged correlation analyses between radon and meteorological and hydrological parameters demonstrated that soil depth plays a critical role in controlling radon transport processes. While temperature and moisture variations in shallow soil layers exert rapid and dominant effects on radon concentrations, these effects become delayed and weaker at greater depths. The results suggest that radon transport should be interpreted through a combined framework of diffusion, advection, and permeability-controlled mechanisms. Overall, this study indicates that radon measurements, rather than serving as a standalone earthquake prediction parameter, may function as a complementary indicator within multi-parameter and interdisciplinary seismic monitoring systems.