Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminin bir boyutu olan öğretim sürecindeki etkinliklerine ilişkin müfettiş ve öğretmenlerin görüşleri
A Study of the activities of primary school teachers as a critical dimension of classroom management, perceived by supervisors and teachers
- Tez No: 101698
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SINIF ÖĞRETMENLERİNİN SINIF YÖNETİMİNİN BİR BOYUTU OLAN ÖĞRETİM SÜRECİNDEKİ ETKİNLİKLERİNE İLİŞKİN MÜFETTİŞ VE ÖĞRETMENLERİN GÖRÜŞLERİ Fadime KARACAN Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Ekim 2001 Danışman: Doç. Dr. Esmahan AGAOGLU Okul değişkeninin en önemli öğesi öğretmenlerdir. Çünkü etkili bir sınıf yönetimi için, gerekli olan eğitim süreçlerinin düzenlenmesinden ve yürütülmesinden öğretmenler sorumludur. İyi bir sınıf yönetimi iyi bir öğretime bağlıdır. Eğitimdeki hedeflerin gerçekleşebilmesi için, öğretmenlerden öğretim sürecini planlamaları, planlama doğrultusunda uygulamaları ve değerlendirmeleri beklenir. Öğretmenlerin, öğretim sürecini yönetme yeterliği, eğitim sisteminin kalitesini de büyük oranda etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görevli sınıf öğretmenlerinin, sınıf yönetiminin bir boyutu olan öğretim sürecim planlama, uygulama ve değerlendirme etkinliklerine ilişkin müfettiş ve öğretmen görüşleri ile bu görüşlerin mesleki kıdem ve mezun olunan öğretim kurumuna göre değişip değişmediğini belirlemektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma evrenini, Eskişehir il merkezi ilköğretim okullarında çalışan 1017 öğretmen ile Eskişehir, Afyon, Bilecik, Kütahya ve Konya illerinde görev yapan 140 ilköğretim müfettişi oluşturmaktadır. Toplanan verilerin, bilgisayar ortamında“SPSS 7.0 for Windows”paket programı ile istatistik çözümlemeleri yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde ve y? kullanılmıştır. Anlamlık düzeyi.05 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, sınıf öğretmenlerinin öğretim sürecini planlama, uygulama ve değerlendirme etkinliklerinde, müfettişlerin görüşleri ile öğretmenlerin kendileri hakkındaki görüşleri arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Müfettişler, öğretmenleri öğretim sürecini planlama, uygulama ve değerlendirme etkinliklerinde azyeterli bulurken, öğretmenler kendilerini yeterli bulmuşlardır. Müfettiş ve öğretmenlerin mesleki kıdemleri arttıkça, görüşleri arasındaki fark da artmaktadır. Müfettiş ve öğretmenler mezun oldukları öğretim kurumlarına göre görüşleri arasında da, benzer programlarda yetişmelerine karşın istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF THE ACTIVITIES OF PRIMARY SCHOOL TEACHERS, AS A CRITICAL DIMENSION OF CLASSROOM MANAGEMENT, PERCEIVED BY SUPERVISORS AND TEACHERS Fadime KARACAN Department of Educational Sciences Anadolu University Educational Sciences Institute, October 2001 Advisor: Esmahan A?AO?LU, Associate Professor The most important element of school life are teachers. In school life, teachers have crucial responsibility for organizing and performing teaching processes that are necessary for an effective classroom management. An effective classroom management depends on an effective teaching. In order to achieve educational aims, it is expected that teachers should plan and evaluate, effectively the teaching process accordingly. Teachers' ability, of managing the teaching process is an important part of the quality of school life. The purpose of this research was to determine whether the perceptions of supervisors and teachers about the teaching activities of primary school teachers, as a critical dimension of classroom management, had been changed due to the years that the supervisors and teachers worked and the school from which teachers and supervisors graduated. In this research, survey research method was used. The population of the study consisted of 1017 teachers who worked at primary schools in the city of Eskişehir and 140 primary schools' supervisors who worked in the city Eskişehir, Afyon, Bilecik, Kütahya and Konya. The data analyzed using“SPSS 7.0 for Windows”software. The data organized in the form of frequency and percent, and“%2”tests performed using significance level of.05. The finding of the study indicated that there was a significant difference between the perceptions of supervisors and teachers about the activities of primary school teachers IVon planning, applying and evaluating the teaching process. While the supervisors found that the teachers were not capable enough in planning, applying and evaluating the teaching process; the teachers found themselves that they were capable of doing these kind of activities. As far as the proficiency of teachers was concerned, the higher seniority the supervisors and teachers had, the more difference there were between their perceptions. It also found that a significant difference between the perceptions of supervisors and teachers who graduated from the same program.