İlköğretim okulu yöneticilerinin eğitim programlarının yönetiminde karşılaştıkları sorunlar(Aydın ili örneği)
The problems which are faced by primary school principals while administering education programmes. (Aydın province example)
  1. Tez No: 240704
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ SARPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Türk Eğitim Sistemi içerisinde önemli bir yere sahip olan İlköğretim okullarının, yönetiminden sorumlu bulunan okul yöneticilerinin eğitim programlarının yönetiminde ne gibi sorunlarla karşı karşıya bulunduklarını, bu sorunların nelerden kaynaklandığını, bu sorunların ilköğretim okullarındaki eğitim-öğretim etkinlikleri üzerine yaptığı olumsuz etkileri tespit etmek ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunabilmektir. Aynı zamanda yöneticiliğe yeni adım atacak öğretmenlere sorunların kaynakları gösterilerek yöneticiliğe hazır olarak başlamalarını sağlamaktır.Bu çalışmanın araştırma evrenini, 2008?2009 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, Aydın Merkez ilçedeki ilköğretim okullarında görev yapan yöneticiler ve öğretmenler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is about what kind of problems school managers-who are responsible in managament of education programmes- come face to face, where the sources of these problems come from to detect the negative effects of these problems education-teaching activities and find proposals to solve these problems because the Primary schools have important roles in Turkish Education system. Also, the other aim of this research is to help new teachers in administration by showing the sources of problems so they will be ready to start administration.Research range of this study is composed from teachers and administrators who works in Aydin Central Districs primary schools in Autumn Education term of 2008-2009. The universe of the study population contains 1677 administrators and teachers. Sampling of the study in composed by 618 teachers and school administrators.In the scope of the research, for getting quantitive data it has been used ?the scale of problems faced in administer of education programes? which was improved by researcher with the help of Mehmet Şişman?s survey called ?Behaviour of Educational Leadership of Principals.? For getting quantitative data it has been used ?Interview form about problems?.During the process of analyzing the data obtained in the study, frequency, percent, arithmetic average, t-test, standart deviation, one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple comparison tests (Tukey HSD) had been used.