Heykel malzemesinde camın kullanım örnekleri ve estetik öğeler, ölçütler, değerler
In Sculpture material samples of glass usage and esthetical elements, criterions, values
  1. Tez No: 101697
  2. Yazar: TEKİN KOÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYTAÇ KATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HEYKEL MALZEMESİNDE CAMIN KULLANIM ÖRNEKLERİ ve ESTETİK ÖĞELER,ÖLÇÜTLER,DEĞERLER Tekin KOÇAN Heykel Anasanat Dab Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Prof.Dr.Aytaç KATI Camın Öyküsü yansımayla başlar. Saydam geçirgenliği olan varlığını ışıkla gösterir. Yaşamın her alanında kullanılan, başkalarının dünyasına sızan tarihin bir yerinde bulunmuş olan cam sanatçıları tarafından üretilmiş, tüketim maddesi yanı sıra kalıcılığını korumuş,zaman zaman dönüşüm sağlamış bir form ohnuş,bazen espri ya da sadece cam sanatının dün bugün kavramlarını yakmlaştırmış camın estetik olarak yok edilmesini ortadan kaldırmıştır. Camı, aynı temayı,aynı konuyu işleyen sanatçının diliyle görebilmek üzerinde durulabilecek önemli bir konu. Sınırlarını tayin edemediğim camın, taş,bronz ya da alçıdan farklı olduğu araştırırken beni yetersiz kılan Türkiye'de kapsamlı camla ilgili kitap ve yayınların bulunmayışı olmuştur. Bu tez alıntı konusunda bir çerçeve olarak görülmektedir.Alıntı örnekleriyle görüntü kûma, tezin ağırhk noktasını oluşturan araştırmanın yapısında sözün geride durması, görselliğin öne çıkması da bu nedenle bağlanmalıdır. Yine de,son bir bölüm olarak alıntı ve aktarma yöntemine bağlanmadan; camın estetik olarak öne çıkardığı öğeler,ölçütler ve değerler kuramsal olarak ilk kez betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Glass is known for centuries.it has been used as tableware objectiarchitectural and decorational element.Developing structural teçgnologies have allowed it to be a statical member architecture. Glass has been used by artists for a long time. Recently..technological advances in moulding,cutting and fiising,glass has been expanded the possibilities of using it in new fields,for glass artists. My research,certainly,can not contain all the fields of glass,as it is widely used-For that reason,this research is limited by only the three dimensional art works of glass;thus,industrial glass and stained glass,that have been developed by artists for centuries as jewelry,are not mentioned. My research; aims to attract attention to the aesthetical values created by glass, new experimental forms, samples used in art and forms that created in workshops.