Abidin Elderoğlu'nun hayatı ve sanatı
Life and art of Abidin Elderoglu
- Tez No: 1016988
- Danışmanlar: PROF. DR. SOLMAZ BUNULDAY TALUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
1901 yılında Denizli'de doğan Abidin Elderoğlu, resim eğitimine 1923 yılında İzmir Öğretmen Okulu'nda başlamıştır. Sanat ortamına daha yakın olabilmek amacıyla eğitimine İstanbul Öğretmen Okulu'nda devam etmiş ve buradan resim öğretmeni unvanıyla mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından öğretmenlik görevine başlamıştır. Türk Eğitim Derneği'nin sağladığı bursla iki yıl süreyle Fransa'nın Paris kentinde bulunmuş; 1930-1932 yılları arasında Akademi Julien'de önce Albert Laurens ardından AndrêL hote ile çalışma imkânı bulmuştur. 1932 yılında Türkiye'ye dönen Elderoğlu, İzmir Öğretmen Okulu'nda görev almış; daha sonra İzmir'de çeşitli okullarda resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapmıştır. 1954 yılında emekli olarak Ankara'ya yerleşmiştir. Sanat hayatı boyunca yurt içinde pek çok karma sergiye katılan Elderoğlu, yurt dışında ise 1961 yılında Madrid'de ve 1964'te Paris'te kişisel sergiler açmıştır. Üç farklı bienale katılmış ve her üçünde de büyük ödüle layık görülmüştür. Figüratif, soyut ve geleneksel öğelerden beslenen eserler üreten Elderoğlu, çağdaş Türk resim sanatında özgün tarzıyla önemli bir yer edinmiştir. Sanat anlayışı, Doğu ile Batı kültürlerinin sentezine dayalı bir yapı taşır. Resimlerinde çizgiyi soyut sanatla buluşturan sanatçı, bu alanda kendine özgü bir dil geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Born in 1901 in Denizli, Abidin Elderoğlu, started his painting education in 1913 at Izmır Teacher's School. In order to be closer to the art environment, he continued his education at the Istanbul Teacher's School and graduated from there whith the title of painting teacher. After his graduation, he started working as a teacher. With the scholarship provided by the Turkish Education Association, he spent two years in Paris, France, and had the opportunity to study first with Albert Laurens and with Andrê Lhote at the Academy Julien between 1920 and 1932. Returning to Turkey in 1932, Elderoğlu worked at the Izmır Teachers School and later taught painting and art history at verious schools in Izmır. In 1954, he retired and settled in Ankara. Throughout his artistic life, Elderoğlu participated in many group exhibitions in Turkey and held solo exhibitions abroad in Madrid in 1961, Paris in 1964. He participated in three different biennials and was awarded the grand prize in all three. Prodicing figurative, abstract and traditional works, Elderoğlu has gained an important place in contemporary Turkısh painting with his unigue style. His understanding of art is based on the synthesis of Eastern and Western cultures. The artist, who combines line with abstract art in his paintings, has developed a unique language in this field.