Video sanatında söylem, eylem ve bağlam
Discourse, action and context in video art
  1. Tez No: 1017067
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 20.yüzyıl ikinci yarısından günümüze varlığını ve gelişimini sürdüren video sanatının görsel ve işitsel sanatlarla ilişkisini incelemek ve belli bir kategoriye indirgenemeyen yapısı doğrultusunda video sanatının kendi biçim dilini nasıl kurduğunu, neyi ifade ettiğini ve hangi anlam katmanlarını barındırdığını kuramsal bir çerçevede sorgulamaktır. Yöntem: Bu tez çalışması 'nitel araştırma' olup, 'betimsel araştırma' modeli ile yürütülmüştür. Konuya ilişkin kitaplar, makaleler ile birincil ve ikincil kaynaklar sistematik biçimde taranmış; elde edilen veriler analiz edilerek hem kuramsal hem uygulamalı bir çalışma ortaya koyulmuştur. Bulgular: Video sanatı, teknik- teknolojik biçim dili ve ifadesel içeriği bakımından resim, heykel, müzik, sinema, edebiyat, tiyatro gibi sanatlarla ilişki içindedir. Bu ilişkilerin kapsamı ve niteliği, her video eserinde özerktir. Çalışma dil felsefesi savunucularından İngiliz John Langshaw Austin'in 'performatiflik' kavramı ile temellendirilmiş, sanatın performatif niteliğinin video sanatındaki karşılığı olup-olmadığı varsa bunun değerinin ne olduğu ve anlam üretimindeki rolü incelenmiştir. Video sanatının diğer sanat alanlarıyla kurduğu ilişkilerden beslenen sosyolojik ve kültürel yönü, düz anlatım ile deneysel anlatım ayrımı üzerinden değerlendirilmiş; bu inceleme, söylem, eylem ve bağlam birlikteliği içerisinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç: Video sanatı, diğer sanat disiplinleriyle kurduğu etkileşim sayesinde deneysel ve deneyimsel bir karakter taşımaktadır. Video sanatında iletişimin doğası, sanatçı ve alımlayıcı açısından eserde barınan görsel ve işitsel anlam katmanlarının performatiflik kuramı çerçevesinde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda video sanatının göstergesel, araçsal, etik ve estetik özelliklerinin sanat teorisi ve pratiği açısından önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between video art, which has sustained its existence and development from the second half of the twentieth century to the present, and visual and auditory arts. Furthermore, it seeks to explore, within a theoretical framework, how video art constructs its own formal language, what it expresses, and which layers of meaning it embodies, given its structure that resists categorization within a fixed framework. Method: This study is based on a qualitative research approach and was conducted using a descriptive research model. Books, articles, as well as primary and secondary sources related to the subject were systematically reviewed. The collected data were analyzed, resulting in a study that encompasses both theoretical and practical dimensions. Findings: Video art maintains a multidimensional relationship with various artistic disciplines such as painting, sculpture, music, cinema, literature, and theater in terms of its technical-technological form and expressive content. The scope and nature of these relationships vary in each work, granting them a degree of autonomy. The study is grounded in the concept of“performativity,”introduced by British philosopher of language John Langshaw Austin. It examines whether the performative nature of art exists within video art, and if so, evaluates its significance and role in the production of meaning. Additionally, the sociological and cultural aspects of video art, shaped through its interaction with other art forms, are analyzed through the distinction between straightforward and experimental narration. This analysis is carried out within the framework of the unity of discourse, action, and context. Results: Video art possesses both experimental and experiential characteristics due to its interaction with other artistic disciplines. The nature of communication in video art requires that the visual and auditory layers of meaning embedded in the work be analyzed within the framework of performativity from the perspectives of both the artist and the viewer. In this respect, the symbolic, instrumental, ethical, and aesthetic dimensions of video art are revealed to be significant for both art theory and practice.