6 Şubat Depremleri Sonrası Evin Kaybı: Hatay Örneğinde Bir Toplumsal Hafıza ve Mekân Çalışması
The Loss of Home After the February 6 Earthquakes: A Study of Social Memory and Place in the Case of Hatay
- Tez No: 1017066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM NACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Afetler, insan yaşamında köklü değişimlere yol açan önemli toplumsal olgular olup yalnızca geçmiş birikimleri değil, bugünü ve geleceği de şekillendirme potansiyeline sahiptir. Bu etkilerin en belirgin şekilde hissedildiği alanlardan biri evdir. Tarihsel süreçte barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ortaya çıkan ev, zamanla fiziksel bir mekân olmanın ötesine geçerek bireyin toplumsallaşma sürecinin başlangıç noktası, mahremiyetini koruyan bir alan ve hatıralarının merkezi haline gelmiştir. Bu çalışmada 6 Şubat 2023 yılında meydana gelen depremlerin ev özelindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Hatay'da evini kaybeden bireylerin yıkılan evlerine ilişkin anı ve hatıralarının hafızalarında nasıl yer edindiğini ve bu kaybın üzerlerinde bıraktığı etkileri sosyolojik bağlamda analiz etmektir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışma, Hatay'ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin köylerinde gerçekleştirilmiştir. Sekizi kadın, altısı erkek olmak üzere toplam 14 katılımcıyla derinlemesine mülakat yapılmıştır. Katılımcılara amaçlı örnekleme yöntemiyle ulaşılmış, elde edilen veriler tematik analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Verilerin kodlanmasında MAXODA programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, yıkılan evlerin katılımcıların hafızalarında; dayanışma içerisinde sürdürülen kolektif yaşamın izlerini taşıyan bir alışkanlıklar bütünü olarak yer ettiği görülmüştür. Aynı zamanda bu mekânın, katılımcıların yaşamlarındaki önemli dönemlere tanıklık eden bir hatırlama alanı niteliği taşıdığı ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda, katılımcıların yıkılan evlerini duyusal deneyimler, gündelik pratikler ve sosyal ilişkiler bağlamında değerlendirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters are significant social phenomena that bring about profound changes in human life; they have the potential to shape not only the past but also the present and the future. One of the areas where these effects are felt most acutely is the home. Originally emerging to meet the need for shelter throughout history, the home has, over time, transcended its role as a mere physical space to become the starting point of an individual's socialization process, a space that safeguards privacy, and the center of one's memories. This study examines the effects of the earthquakes that occurred on February 6, 2023, specifically on the home. The aim of the study is to analyze, within a sociological context, how the memories and recollections of individuals in Hatay who lost their homes have taken root in their minds regarding their destroyed homes, and the effects this loss has had on them. Conducted using qualitative research methods, this study was carried out in the villages of Altınözü and Yayladağı districts in Hatay. In-depth interviews were conducted with a total of 14 participants, including eight women and six men. Participants were reached through purposive sampling methods, and the data obtained were analyzed using thematic analysis. The MAXODA program was used for data coding. The results of the study revealed that, in the participants' memories, the destroyed home is embedded as a set of habits that bears the traces of collective life sustained through solidarity. At the same time, it emerged that this space served as a site of remembrance, bearing witness to significant periods in the participants' lives. In this regard, it was determined that the participants evaluated their demolished homes within the context of sensory experiences, daily practices, and social relationships.