Radikal prostatektomi yapılan hastalarda patoloji sonuçlarının pre-operatif multiparametrik MRG ve Ga-68 PSMA PET/BT görüntülemeleri ile lokal evreleme açısından retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparison of preoperative psma PET/CT and multiparametric mri findings with radical prostatectomy pathology results in predicting extracapsular extension and lymph node metastasis in prostate cancer
  1. Tez No: 1017095
  2. Yazar: MUHAMMED YALGETTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAKIP ERTURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, radikal prostatektomi yapılan prostat kanseri hastalarında preoperatif multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme (mpMRG) ve prostat spesifik membran antijen pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (PSMA PET/BT) bulgularının ekstraprostatik invazyon (EPİ) ve lenf nodu metastazını öngörmedeki etkinliklerinin radikal prostatektomi patoloji sonuçları ile karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Ayrıca biyopsi ve radikal prostatektomi spesmenleri arasındaki ISUP uyumu ile klinik ve biyokimyasal parametrelerin patolojik daha yüksek dereceleme (upgrading) öngörüsündeki rolü araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Üroloji Kliniği'nde radikal prostatektomi uygulanan 84 prostat kanseri hastası dahil edildi. Hastaların; PSA düzeyleri, PSA dansitesi, biyopsi ISUP dereceleri, mpMRG ve PSMA PET/BT bulguları ile radikal prostatektomi patoloji sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 64,8±7 yıl, ortalama PSA düzeyi 21.15±25.24 ng/mL olarak bulundu. Patolojik değerlendirmede hastaların %57,1'inde lokal ileri hastalık (≥pT3), %8,3'ünde lenf nodu metastazı saptandı. PSMA PET/BT'nin EPİ öngörüsünde sensitivite, spesifite ve doğruluk oranları sırasıyla; %18.8, %88.9 ve %48.8; mpMR için ise; %36.4, %84.6 ve %62.5 olarak bulundu. İki yöntem arasında EPİ öngörüsü açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,227). PSMA PET/BT'nin lenf nodu metastazı değerlendirmesinde yüksek negatif prediktif değer (%96,8) gösterdiği saptandı. Biyopsi ve radikal prostatektomi ISUP dereceleri arasında %52.4 oranında uyumsuzluk ve %33.3 upgrading izlendi. Biyopsi ISUP 1 hastalarda PSA dansitesi upgrading açısından en güçlü öngörücü parametreydi (AUC=0,944) ve optimal cut-off değeri 0,21 ng/mL/cc olarak hesaplandı. Sonuç: mpMRG ve PSMA PET/BT, prostat kanserinin preoperatif değerlendirilmesinde birbirini tamamlayıcı bilgiler sağlamaktadır. Her iki yöntem EPİ değerlendirmesinde yüksek özgüllük ancak sınırlı duyarlılık gösterirken, PSMA PET/BT lenf nodu metastazını dışlamada yüksek negatif prediktif değer göstermiştir. Verilerimiz ayrıca PSA dansitesinin özellikle düşük riskli hastalarda upgrading öngörüsünde değerli bir belirteç olabileceğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of study was to evaluate the effectiveness of preoperative multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI) and prostate-specific membrane antigen positron emission tomography/computed tomography (PSMA PET/CT) findings in predicting extraprostatic invasion (EPİ) and lymph node metastasis in patients undergoing radical prostatectomy by comparing them with radical prostatectomy pathology results. Additionally, the concordance between biopsy and radical prostatectomy ISUP grades and the role of clinical and biochemical parameters in predicting upgrading were investigated. Materials and Methods: This retrospective study included 84 patients with prostate cancer who underwent radical prostatectomy at the Department of Urology, Gaziantep University. PSA levels, PSA density, biopsy ISUP grades, mpMRI and PSMA PET/CT findings, and radical prostatectomy pathology results were evaluated. Results: The mean age of the patients was 64.8±7 years, and the mean PSA level was 21.15±25.24 ng/mL. Pathological evaluation revealed locally advanced disease (≥pT3) in 57.1% of patients and lymph node metastasis in 8.3%. The sensitivity, specificity, and accuracy of PSMA PET/CT for predicting EPİ were 18.8%, 88.9%, and 48.8%, respectively, while those of mpMRI were 36.4%, 84.6%, and 62.5%, respectively. No statistically significant difference was observed between the two imaging modalities regarding EPİ prediction (p=0.227). PSMA PET/CT demonstrated a high negative predictive value (96.8%) in the evaluation of lymph node metastasis. ISUP discordance between biopsy and radical prostatectomy specimens was observed in 52.4% of patients, with an upgrading rate of 33.3%. In patients with biopsy ISUP grade 1, PSA density was the strongest predictor of upgrading (AUC=0.944), with an optimal cut-off value of 0.21 ng/mL/cc. Conclusion: mpMRI and PSMA PET/CT provide complementary information in the preoperative evaluation of prostate cancer. Although both modalities demonstrated high specificity with limited sensitivity for EPİ assessment, PSMA PET/CT showed a high negative predictive value for excluding lymph node metastasis. Furthermore, PSA density may serve as a valuable predictor of upgrading, particularly in low-risk patients.