Sağlık bölümü öğrencilerinde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve fiziksel aktivitenin yaşam kalitesine etkisi
The effect of healthy lifestyle behaviors and physical activity on quality of life in health department students
  1. Tez No: 1017096
  2. Yazar: BEYZA KESİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞURCAN SAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Physiotherapy and Rehabilitation, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve fiziksel aktivite, bireylerin yaşam kalitesini etkileyen önemli faktörlerdir. Bu kapsamda bu araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sağlık Bölümlerinde (Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri) öğrenim gören öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve fiziksel aktivitelerinin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemeyi ve sosyodemografik faktörlerin bu davranışlar üzerindeki rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kesitsel tipte bir araştırma olup İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi ve Sağlık Yönetimi Bölümü'nde öğrenim gören gönüllü öğrencilerden oluşan toplam 864 kişi üzerinde yürütülmüştür. Çalışma verileri Şubat 2025 ile Haziran 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Sağlıklı Yaşam Davranışı Ölçeği (SYDÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa FORMU (UFAA-KF) ve SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %72,2'si kadın, %27,8'i erkek olup yaş ortalaması 20,7±2,3 yıl bulundu. Öğrencilerin %32,9'unun inaktif, %48,6'sının minimal aktif ve %18,5'inin aktif grupta yer aldı. Kadın öğrencilerin SYDÖ puan ortalamalarının erkeklerden daha yüksek olduğu, erkek öğrencilerin ise toplam MET, toplam fiziksel bileşen (TPCS) ve toplam mental bileşen (TMCS) puanlarının daha yüksek olduğu bulundu (p<0,001). Fakülte/bölümlere göre fiziksel aktivite düzeyleri anlamlı farklılık gösterdi ve Hemşirelik Fakültesinde aktif grup oranı daha yüksek bulundu (p<0,001). GANO ile fiziksel aktivite düzeyi arasında anlamlı ilişki saptandı (p<0,001). SYDÖ ile toplam MET puanları arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde ilişki saptanırken (r:0,282; p<0,001), SYDÖ ile TPCS ve TMCS puanları arasında da pozitif yönlü ilişki bulundu. Lojistik regresyon analizinde kadın cinsiyetin düşük TPCS ve TMCS ile ilişkili xiii olduğu, SYDÖ toplam puanındaki artışın ise düşük yaşam kalitesi olasılığını azalttığı gösterildi (p<0,001). Sonuçlar: Üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ve fiziksel aktivite düzeyleri yaşam kalitesi ile ilişkili bulundu. Sağlıklı yaşam davranışlarının ve fiziksel aktivitenin desteklenmesini yaşam kalitesinin arttırılması açısından önemli olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Healthy lifestyle behaviors and physical activity are important factors influencing individuals' quality of life. In this context, this study aims to examine the effects of healthy lifestyle behaviors and physical activity on the quality of life of students studying in the Health Departments of Istanbul University-Cerrahpaşa (Medicine, Dentistry, Pharmacy, Nursing, and Health Sciences), as well as to evaluate the role of sociodemographic factors on these behaviors. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted among 864 volunteer students enrolled in the Faculty of Pharmacy, Faculty of Dentistry, Faculty of Medicine, Florence Nightingale Faculty of Nursing, and the Department of Health Management at Istanbul University-Cerrahpaşa. Data for the study were collected between February 2025 and June 2025. Within the scope of the research, participants were administered a sociodemographic information form, the Healthy Lifestyle Behavior Scale, the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), and the SF-12 Quality of Life Scale. Findings: 72.2% of the participants were female and 27.8% were male, with a mean age of 20.7±2.3 years. Of the students, 32.9% were inactive, 48.6% were minimally active, and 18.5% were classified as active. Female students had higher mean scores on the Healthy Life style Behavior Scale, whereas male students had higher total MET, total Physical Component Summary (PCS), and total Mental Component Summary (MCS) scores (p<0.001). Physical activity levels significantly differed according to faculty/department, and the proportion of active individuals was higher in the Faculty of Nursing (p<0.001). A significant association was found between grade point average (GPA) and physical activity level (p<0.001). A weak positive correlation was observed between Healthy Lifestyle Behavior Scale and total MET xv scores (r=0.282; p<0.001), while positive correlations were also found between Healthy Lifestyle Behavior Scale and PCS and MCS scores. Logistic regression analysis showed that female gender was associated with lower PCS and MCS scores, whereas an increase in Healthy Lifestyle Behavior Scale total score reduced the likelihood of low quality of life (p<0.001). Conclusions: The healthy lifestyle behaviors and physical activity levels of university students were found to be associated with quality of life. It was determined that supporting healthy lifestyle behaviors and physical activity is important for improving quality of life.