Master atletlerin teknoloji kullanım düzeylerinin başarılı yaşlanmaları üzerine etkisi
The effect of master athletes' technology use levels on successful aging
  1. Tez No: 1017102
  2. Yazar: MURAT GÜCÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL ÇAĞLAYAN TUNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KOCAMAZ ADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, master atletlerin teknoloji kullanım düzeylerinin başarılı yaşlanmaları üzerine etkisini incelemek ve elde edilen nicel bulguları nitel verilerle derinlemesine açıklamaktır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımı çerçevesinde açıklayıcı sıralı desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın nicel aşamasında ilişkisel tarama deseni benimsenmiş ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 807 master atlet (n=580 erkek, n=227 kadın) araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Zincirkıran ve Tiftik (2014) tarafından geliştirilen ve Aksoy (2018) tarafından geçerlilik-güvenirlik çalışması yapılan Teknoloji Kullanım Ölçeği ve Reker (2009) tarafından geliştirilen, Hazer ve Özsungur (2017) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Başarılı Yaşlanma Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerinin ±3 aralığında olduğu görülmüş, bu nedenle verilerin normal dağılım gösterdiği kabul edilmiştir. Verilerin analizlerinde parametrik testlerden t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon teknikleri kullanılmıştır. Nicel bulgular, teknoloji kullanımının özellikle inovasyon algısı ve teknoloji çılgınlığı boyutlarının başarılı yaşlanmayı pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığını, buna karşılık teknoloji takibi boyutunun anlamlı bir yordayıcı olmadığını göstermiştir. Regresyon modelinin başarılı yaşlanmadaki toplam varyansın %13'ünü açıkladığı belirlenmiştir. Teknoloji kullanım alt boyutları ile başarılı yaşlanmanın özellikle sorunlarla mücadele etme boyutu arasında daha belirgin ilişkiler saptanmıştır. Nitel aşamada ise fenomenolojik desen benimsenmiş, nicel örneklem içinden ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 17 master atlet ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Nitel bulgular, teknolojinin spor yaşantısında performans takibi, motivasyon, öz-düzenleme ve sosyal etkileşim süreçlerini desteklediğini; başarılı ve aktif yaşlanmaya katkısının ise bilinçli ve dengeli kullanım koşuluna bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Nicel ve nitel bulgular birlikte değerlendirildiğinde, teknolojinin başarılı yaşlanmanın doğrudan belirleyicisi değil, öz-yeterlik, motivasyon ve aktif yaşam tarzı ile etkileşim içinde işleyen destekleyici bir çevresel kaynak olarak işlev gördüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of technology use levels on successful aging among master athletes and to explain the quantitative findings in depth through qualitative data. The research was conducted using an explanatory sequential mixed methods design within the mixed methods approach. In the quantitative phase, a relational survey model was employed, and 807 master athletes (n = 580 male, n = 227 female) selected through convenience sampling participated in the study. Data were collected using a Personal Information Form, the Technology Use Scale developed by Zincirkıran and Tiftik (2014) and validated by Aksoy (2018), and the Successful Aging Scale developed by Reker (2009) and adapted into Turkish by Hazer and Özsungur (2017). Since the skewness and kurtosis values were within the range of ±3, the data were accepted as normally distributed. Independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analyses were applied. The quantitative findings revealed that the innovation perception and technology enthusiasm dimensions of technology use positively and significantly predicted successful aging, whereas the technology monitoring dimension was not a significant predictor. The regression model explained 13% of the total variance in successful aging. More pronounced relationships were observed particularly between the subdimensions of technology use and the coping with problems dimension of successful aging. In the qualitative phase, a phenomenological design was adopted. Semi-structured interviews were conducted with 17 master athletes selected from the quantitative sample through criterion sampling, and the data were analyzed using thematic analysis. The qualitative findings indicated that technology supports performance monitoring, motivation, self-regulation, and social interaction processes in sports life. Its contribution to successful and active aging was found to depend on conscious and balanced use. When the quantitative and qualitative findings were evaluated together, technology was not identified as a direct determinant of successful aging; rather, it functions as a supportive environmental resource operating in interaction with self-efficacy, motivation, and an active lifestyle.