Aloe vera jel ve deniz yosunu (ascophyllum nodosum) uygulamalarının üzümde fiziksel, kimyasal ve fitokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of aloe vera gel and seaweed extract (ascophyllum nodosum) treatments on physical, chemical and phytochemical parameters in grapes
- Tez No: 1017103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SUCU DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
Özet
Tokat ekolojisinde yetiştirilmekte olan sofralık üzüm çeşitlerinden 'Alphonse Lavallée' üzüm çeşidinin kullanıldığı bu çalışma, 2024 yılında gerçekleştirilmiştir. 'Alphonse Lavallèe' üzüm çeşidinde aloe vera jel ve deniz yosunu uygulamalarının verim ve meyve kalitesi üzerine etkisine bakılmıştır. Bu uygulamalar süresince meydana gelen fiziksel, kimyasal ve fitokimyasal değişimler araştırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde deniz yosunu ve aloe vera jel uygulamaları kontrol gruplarına kıyasla bazı verim ve kalite parametreleri üzerinde istatistiksel olarak fark oluşturmuştur. Fiziksel parametrelere bakıldığında; en yüksek salkım ağırlığı ve verim değerleri aloe vera+deniz yosunu uygulamasından elde edilmiştir. Kimyasal parametreler açısından suda çözünebilir kuru madde miktari değerleri göz önüne alındığında en belirgin artışı aloe vera jel uygulaması göstermiştir. Olgunluk indeksindeyse aloe vera+deniz yosunu uygulaması ön plana çıkmıştır. Fitokimyasal parametrelere bakıldığında; toplam fenol tayini üzerine etkisi en belirgin olan uygulamalar kontrol, deniz yosunu ve aloe vera+deniz yosunu uygulamaları olurken antosiyanin değerlerine bakıldığında, deniz yosunu ve aloe vera jel uygulamaları ön plana çıkmıştır. Sonuç olarak, yürütülen bu çalışma ile birlikte deniz yosunu ve aloe vera jel uygulamalarının sürdürülebilir bağcılıkta verim ve kaliteyi artırmada pozitif bir etki sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted in 2024, the 'Alphonse Lavallée' table grape cultivar grown under the ecological conditions of Tokat was utilized. The research investigated the effects of aloe vera gel and seaweed extract the yield and fruit quality of the Alphonse Lavallée grape variety. Physical, chemical, and phytochemical changes occurring during these applications were examined. The results indicated that seaweed and aloe vera gel treatments created statistically significant differences in several yield and quality parameters compared to the control groups. In terms of physical parameters, the highest cluster weight and yield values were obtained from the combined aloe vera + seaweed application. Regarding chemical parameters, the most significant increase in Total Soluble Solids (TSS) was observed in the aloe vera gel treatment, while the aloe vera + seaweed application stood out in the maturity index. As for phytochemical parameters, the control, seaweed, and aloe vera + seaweed treatments had the most prominent effects on total phenolic content, whereas seaweed and aloe vera gel applications were more effective regarding anthocyanin levels. Consequently, it was concluded that seaweed and aloe vera gel applications provide a positive impact on enhancing yield and quality within sustainable viticulture.