Tüberküloz dışı mikobakteri izolatlarında ilaç duyarlılıklarının mikrodilüsyon yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of drug susceptibilities in non-tuberculous mycobacteria isolates by microdilution method
  1. Tez No: 1017107
  2. Yazar: FUNDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN TEMİZ, PROF. GÜLNUR TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tüberküloz dışı mikobakteriler (TDM), çevresel kaynaklarda yaygın olarak bulunan ve özellikle altta yatan akciğer hastalığı veya immünsüpresyon varlığında fırsatçı enfeksiyonlara neden olan patojenlerdir. Son dönemlerde TDM enfeksiyonlarının sıklığında artış, türler arası değişken antibiyotik duyarlılık profilleri ve yüksek direnç oranları tedaviyi güçleştirmektedir. Materyal-Metot: Çalışmada Aralık 2018–Ocak 2023 tarihleri arasında tek merkezde klinik örneklerden izole edilen hızlı üreyen mikobakteriler (HÜM) ve yavaş üreyen mikobakteriler (YÜM) gruplarına ait TDM izolatlarının antibiyotik duyarlılık profilleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Antimikrobiyal duyarlılık testleri, CLSI M24 kılavuzu doğrultusunda sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar duyarlı/orta duyarlı/dirençli olarak sınıflandırılmış, sınır değeri bulunmayan ajanlar ise Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) dağılımları MİK50 ve MİK90 değerleri esas alınmıştır. Bulgular: HÜM ve YÜM izolatları arasında duyarlılık farklılıkları bulunduğu görülmüştür. Amikasin'e karşı YÜM izolatları yüksek duyarlılık oranları saptanırken, linezolid ve moksifloksasin için her iki grupta da yüksek MİK değerleri dikkat çekmiştir. Delamanid, tedizolid ve omadasiklin gibi yeni veya yeniden TDM tedavisinde değerlendirilen antimikrobiyaller YÜM izolatlarında düşük MİK değerleri göstermiş. Ancak aynı tür içinde bile belirgin MİK heterojenitesi saptanması, bu ajanların etkinliğinin tür ve izolat düzeyinde değişken olabileceğini ortaya koymuştur. Sonuç: TDM enfeksiyonlarında antibiyotik duyarlılığının yalnızca tür temelli değil, izolat-spesifik MİK sonuçları ile değerlendirilmesi gerektiği gösterilmiştir. HÜM ve YÜM grupları arasındaki duyarlılık farklılıkları, büyüme hızının antimikrobiyal yanıt üzerinde belirleyici bir faktör olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada, ampirik tedavi yaklaşımlarının sınırlı kalabileceğini ve kişiye özgü MİK temelli tedavi stratejilerinin klinik yönetimde önem taşıdığını desteklemektedir
Özet (Çeviri)
Aim: Non-tuberculous mycobacteria (NTM) are environmental microorganisms that are increasingly recognized as important opportunistic pathogens, particularly among individuals with underlying chronic pulmonary disease or immunosuppression. In recent years, the increasing incidence of NTM infections, species-specific variability in antimicrobial susceptibility profiles, and the emergence of antimicrobial resistance have considerably complicated the clinical management of these infections. This study aimed to determine the antimicrobial susceptibility profiles of clinical NTM isolates and to comparatively evaluate differences in antimicrobial susceptibility between rapidly growing mycobacteria (RGM) and slowly growing mycobacteria (SGM). Material and Methods: NTM isolates belonging to RGM and SGM groups, isolated from clinical specimens at a single center between December 2020 and January 2023, were included in the study. Antimicrobial susceptibility tests were performed by the broth microdilution method in accordance with the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) M24 guideline. Results were classified as susceptible, intermediate, and resistant for antimicrobials with established clinical breakpoints; for agents without defined breakpoints, evaluation was performed based on minimum inhibitory concentration (MIC) distributions along with MIC50 and MIC90 values. Results: Significant differences in antimicrobial susceptibility profiles were detected between RGM and SGM isolates. Amikacin stood out with high susceptibility rates in SGM isolates, while linezolid and moxifloxacin exhibited high MIC values in both groups. Newer antimicrobial agents or those being re-evaluated for NTM treatment such as delamanid, tedizolid, and omadacycline demonstrated low MIC values, particularly in SGM isolates. However, the presence of marked MIC heterogeneity even within the same species revealed that the in vitro activity of these agents may vary at both the species and isolate levels. Conclusion: The findings of this study clearly demonstrated that antimicrobial susceptibility in NTM infections should be evaluated not only at the species level but based on isolate-specific MIC results. The susceptibility differences observed between RGM and SGM groups indicate that growth rate may be a determining factor in antimicrobial response. The results obtained support that empirical treatment approaches may be insufficient in NTM infections and that individualized, MIC-based treatment strategies are of critical importance in clinical management.