60-72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin birlikte ebeveynlik davranışları ile çocuklarının prososyal davranışları arasındaki ilişkiler
Relationships between the coparenting behaviors of parents with 60–72 month old children and their children's prosocial behaviors
- Tez No: 1017108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DEMİR ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 60-72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin birlikte ebeveynlik davranışları ile çocuklarının prososyal davranışları arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Çalışma grubunu, çevrimiçi anket yoluyla ulaşılan ve 60-72 aylık çocuğa sahip 184 ebeveyn oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Birlikte Ebeveynlik Ölçeği (BEÖ) ve Çocuk Prososyallik Ölçeği (ÇPÖ) kullanılmıştır. Veriler Spearman korelasyon, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Ki-kare testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre birlikte ebeveynliğin tüm olumlu alt boyutları ile çocuğun prososyal davranışları arasında pozitif yönlü, olumsuz alt boyutları ile negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Baba değerlendirmelerinde bu ilişkiler anne değerlendirmelerine kıyasla daha güçlüdür. Aile içi iletişim kalitesi, ortak karar alma ve yapıcı çatışma çözümü birlikte ebeveynlik puanlarıyla en güçlü ilişkiyi gösteren değişkenler olarak belirlenmiştir. Gelir düzeyi ve öğrenim seviyesi birlikte ebeveynlik puanlarıyla anlamlı biçimde ilişkili iken çocuğun prososyallik puanlarında doğrudan bir farklılık gözlemlenmemiştir. Bulgular, çocuğun prososyal gelişimini belirleyen asıl etkenin ailenin yapısal özellikleri değil ebeveynler arası ilişkinin kalitesi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to examine the relationships between the co-parenting behaviors of parents with children aged 60–72 months and their children's prosocial behaviors, as well as to determine whether these variables differ according to demographic characteristics. The study was designed using a correlational survey model. The study group consisted of 184 parents with children aged 60–72 months who were reached through an online survey. Data were collected using the Demographic Information Form, the Co-Parenting Scale (CPS), and the Child Prosociality Scale (CPrS). The data were analyzed using Spearman's correlation coefficient, the Mann–Whitney U test, the Kruskal–Wallis H test, and the chi-square test. The findings revealed significant positive relationships between all positive dimensions of co-parenting and children's prosocial behaviors, whereas significant negative relationships were found with the negative dimensions of co-parenting. These relationships were stronger in fathers' reports than in mothers' reports. Family communication quality, joint decision-making, and constructive conflict resolution were identified as the variables most strongly associated with co-parenting scores. Although income level and educational attainment were significantly associated with co-parenting scores, no direct differences were observed in children's prosociality scores. The findings suggest that the quality of the interparental relationship, rather than the structural characteristics of the family, is the primary factor influencing children's prosocial development.