Olağanüstü hallerde temel hak ve özgürlükler
Base justice and liberities in unusual conditions
- Tez No: 101711
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET OLAĞAN ÜSTÜ HALLERDE TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER TURAN Yusuf Yüksek Lisans Tezi Kamu Yönetimi Bölümü Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Fethi KILIÇ AĞUSTOS 2001, ix + 202 sayfa Tarih boyunca doğuşu ve gelişimi çok yavaş olan temel hak ve özgürlükler günümüzde uluslararası ilişkilerde bir ülkenin konumunu belirler duruma gelmiştir. Temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı veya ortadan kaldırıldığı ülkelerde uluslararası kuruluşlar harekete geçerek her türlü baskıyı uygulamaktadır. Ortaçağ karardığında, kilisenin baskısı ve zulmü üzerine kurulmuş bir sistemle yönetilen ve insan hayatının hiçe sayıldığı, en ufak bir suçta dahi idam edilen bir dönemden, temel hak ve özgürlüklerin doğuştan elde edildiği devredilemeyen, vazgeçilemeyen haklar olarak kabul edilip hem ulusal hem de uluslararası organlarca koruma altına alman bir döneme geçilmiştir. İşte Bu tezde bu geçiş süreci ile ülkemizdeki durum incelenerek temel hak ve özgürlükler tanımlanıp sınırlan çizilerek Olağanüstü Hal Rejimlerindeki durum incelenecektir. Anahtar kelimeler : Hak, Özgürlük, Baskı, Uluslararası, Koruma iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BASE JUSTICE AND LİBERTTIES IN UNUSUAL CONDITIONS TURAN Yusuf High Licence Thesiz The Departmand Of Public Administration Supervisor : As.Prof.PhD. Fethi KILIÇ Agust, 2001, ix + 202 pages The base justice and liberities, which have a slowly birth and a development along the history, had taken a place of determining the countries positions in international relationships in these days, international foundations apply every kind of pressure by moving in which countries the base justice and liberities are restricted and moved away. İn the dark of middlage, the time had been chaged to a period which the base justice and liberities were accepted as a right that got hold from birth, unabondoned rights and also were protected by the internatianol faundations, from a period in which the system was directed by the churchs' pressure ad oppression, the human beings lifes was not necessary and a man was put to death by the smallest crimes As a result, in this thesis, this period, our country's position will be examined, the base justice and liberities will be described and these will be examined in unusual cenditions. Key words : Justice, liberity, Pressure, international, Protection. IV