İlköğretim okullarında sınıf disiplininin sağlanması
Securing classroom discipline in primary schools
- Tez No: 101712
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DURDU KARSLI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM OKULLARINDA SINIF DİSİPLİNİNİN SAĞLANMASI AYDIN, Bahri Doktora Tezi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Danışman: Doç. Dr. Mehmet DURDU KARSL1 Mart 2001, xii+ 182 sayfa Araştırma, ilköğretim okulu 8. sınıfında disiplin sorunlarını, disiplin sorunlarının nedenlerini, uygulanan çözüm yöntemlerini ve sorunların çözümünde neler yapılabileceğini saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, 12 öğretmen, 13 sınıftan öğrenci grubu ve 5 yönetici ile görüşmeler yapılmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerle görüşürken aşırı ve aykırı durum örneklemesi yönteminden yararlanılmıştır. Ayrıca, araştırmanın iç geçerliğini artırmak amacıyla, farklı öğretmen ve öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. İki öğretmen bir buçuk ay süre ile gözlenmiştir. Gözlenen iki öğretmen için aşırı ve aykırı durum örneklemesi yöntemi seçilmiştir. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlemde de, gözlem formu kullanılmıştır. Araştırma niteliksel" olarak yapılmıştır. Araştırmada yalnızca araştırmacı veri toplamıştır. Araştırmada toplanan veriler içerik analizi yaklaşımı ile analiz edilmiştir. mAraştırmada ilköğretim 8. sınıfında disiplin sorunlarının yaşandığı, bu sorunlara öğrenci, öğretmen, yöneticiler, aile ve çevrenin çeşitli yönleriyle kaynaklık ettiği ve sorunların çözümünde belirtilen tüm öğelere görevler düştüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SECURING CLASSROOM DISCIPLINE IN PRIMARY SCHOOLS AYDIN, Bahri Ph. D. Dissertation Educational Administration and Supervision Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet DURDU KARSLI March 2001, xii+182 pages The research aims to iocate discipline problems in 8lh grade classroom of primary schools, causes of discipline problems, implemented solution methots, and what can be done in solving problems. For this research, 12 teachers, student grups from 13 classroom, and 5 school adminitrators were interviewed. While interviewing with students and teachers,“extreme or deviant case sampling”was used. Furthermore, in order to increase the internal validity of the research, interviews were conducted with different teachers and students. Two teachers were observed for one and a half month.“Excessive and inconpruous case method”was chosen for these two observed teachers,“semi- structured interview form”was used for interviews, and observation form was used during the observation. The research is qualitative resarch that only the reseacher gathered data, which was analyzed by content analysis approach.This research argued that discipline problems were experienced in 8lh grade classrooms of primary schools. Student, teacher, administrator, family and the environment are sources of these problems in various ways. It conclued that for the solution of problems, all of the factors mentioned carry responsibility.