Keman eğitiminde duruş, tutuş, hazırlık vücut hareketleri, keman teknikleri ve çalışma yöntemlerinin incelenmesi
Posture, handling preparation and body movements in violin training itroduction of violin techniquires and training methods
- Tez No: 101710
- Danışmanlar: PROF.DR. FERİDUN BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET KŞMAN EĞİTİMİNDE DURUŞ, TUTUŞ, HAZIRLIK, VÜCUT HAREKETLERİ, KEMAN TEKNİKLERİ VE ÇALIŞMA YÖNTEMLERİNİN İNCELENMESİ MELTEM EROL Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitirdi Anabjlim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Feridun BÜYÜKAKŞOY Eylül, 2001 Bu araştırma, keman eğitiminde duruş^, tutuş, hazırlık, vücut hareketleri, keman teknikleri ve çalışma yöntemlerini incelemeye yönelik bilimsel bir çalışmadır. Araştırma için gerekli olan veriler, konu ile ilgili yazılı kaynaklardan ve araştırmacının kendi görüşlerinden elde edilmiştir. Bu araştırmada, müzik okullarındaki öğrencilerin keman eğitimi konusunda nasıl geliştirilebileceği üzerinde durulmuştur. Çalışmaların daha kolay anlaşılabilmesi, daha kalıcı olabilmesi, öğrencilerin karşılaştıkları güllükleri öğretmenlerine danışma gereğini daha aza indirebilmesi için alıştırmalar şekiller ile desteklenmiştir. Anahtar Kelime: Yaylı Çalgılar, Keman, Keman Eğitimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POSTURE, HANDLING, PREPARATION ANP BODY MOVEMENTS İN VİOLİN TRAİNİNG INTRODUCTION OF VIOLIN TECHNİOUİRES AND TRAİNİNG METHODS By MELTEM EROL M.A. Prepare Counselor Prof. Feridun BÜYÜKAKSOY September-2001 This paper is a scientific study related to the posture, handling, preparation and body movement, violin techniques and violin training methods. The data necessary to conduct the study were gleaned from the institutions of violin education, expert violin educators, from the relevant written documents and from the own views of the researcher. İn this research potential alternative proposals to improve the violin education in Turkey. Exercise, to enable more comprehensive violin studies, more permanent acquisition of playing skills, the reduction of the need for applying, to violin instructors whenever students encounter difficulties are supported with figures. Key Word : Stringed instruments, violin, violin training.