Elektronik kontrollü powershuttle bir traktördekalibrasyon parametrelerinin saha test verilerikullanılarak makine öğrenmesi tabanlı optimizasyonu
Machine learning-based optimization of calibrationparameters in an electronically controlledpowershuttle tractor using field test data
- Tez No: 1017126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR KESEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, elektronik kontrollü Powershuttle özelliğine sahip bir traktör transmisyonunda ıslak kavrama aktivasyon hatlarının kontrolü ve kalibrasyonu, gerçek saha koşullarında toplanan veriler ve makine öğrenmesi destekli analizler çerçevesinde ele alınmıştır. Kavrama performansı; hidrolik yağ sıcaklığı, ana hat basıncı, motor devri ve yükü gibi işletme değişkenlerinden güçlü biçimde etkilenmektedir. Bu nedenle çalışmada, CAN veri yolu üzerinden SAE J1939 uyumlu çevrim içi telemetri altyapısı kurularak oransal valf akımları, hat basınçları ve ilgili tahrik sistemi parametreleri yüksek zaman çözünürlüğünde kaydedilmiştir. Elde edilen veri setleri üzerinde doğrusal olmayan ilişkileri modellemek amacıyla rastgele orman (Random Forest) regresyonu kullanılmış; model çıktılarının yorumlanması için SHAP tabanlı açıklanabilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler, özellikle hidrolik yağ sıcaklığının kavrama hattı davranışı ve boşalma/ön doldurma süreçleri üzerinde belirleyici etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular doğrultusunda sıcaklığa bağlı ön doldurma karar haritaları ve sıcaklık bantlarına özgü ön doldurma akım rampaları ile kontrol stratejisi güncellenmiş; Powershuttle kolu ile harekete başlama ve debriyaj tepki süreleri açısından önceki kalibrasyona kıyasla iyileşmeler raporlanmıştır. Çalışma, tarım traktörü transmisyonlarında kalibrasyonun salt deneme–yanılma yerine saha verisi ve yorumlanabilir makine öğrenmesi ile sistematik biçimde iyileştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the control and calibration of wet clutch activation circuits in an electronically controlled Powershuttle tractor transmission under real field operating conditions. Clutch engagement behavior is strongly influenced by hydraulic oil temperature, supply pressure, engine speed, and load. To capture these effects, an online telemetry architecture was implemented that passively monitors the CAN bus in accordance with SAE J1939, enabling high-resolution recording of proportional valve currents, line pressures, and related powertrain signals during field tests. Random Forest regression was employed to model nonlinear input–output relationships in the collected datasets, and SHAP-based explainability analysis was used to quantify feature contributions to model predictions. The results highlight hydraulic oil temperature as a dominant factor affecting valve pressure response and pre-fill/drainage-related transient behavior. Accordingly, temperature-dependent pre-fill decision maps and band-specific pre-fill current ramps were integrated into the control strategy, yielding improved movement initiation and clutch response metrics compared with the prior calibration. Overall, the work demonstrates that transmission calibration for agricultural tractors can be systematically refined using field data together with interpretable machine learning rather than relying solely on heuristic tuning.