Dijital bir karşı–kamu olarak incellerde dinin müzakeresi: Incels.is forumunda dinî göstergelerin söylemsel işlevleri
Negotiating religion among incels as a digital counterpublic: Discursive functions of religious indicators on the incels.is forum
- Tez No: 1017137
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, küresel manosfer içinde konumlanan incel kültüründe dinin hangi söylemsel işlevlerle dolaşıma girdiğini ve blackpill epistemolojisiyle nasıl bir ilişki kurduğunu incelemektedir. İncel literatürü ağırlıklı olarak kadın düşmanlığı, anti-feminizm, erkek mağduriyeti, dijital radikalleşme ve şiddet riski üzerinde yoğunlaşırken dinî göstergelerin forum söylemindeki işleyişi sistematik bir araştırma problemi haline gelmemiştir. Söz konusu boşluktan hareket eden çalışma, incels.is forumunda dinin kurumsal aidiyet veya bireysel inanç beyanına indirgenemeyen işlevsel konumlarını çözümlemeyi amaçlamaktadır. Veri kaynağını, 2017–2023 döneminde forumda yayımlanmış 6.411.970 gönderiden oluşan arşiv meydana getirmektedir. Hesaplamalı metin analizi ile bağlam temelli nitel içerik analizini birleştiren çok aşamalı araştırma tasarımı kapsamında genel din ve inanç kavramları, belirli dinler ve dinî kimlik göstergeleri ile incel kriptolekti içinde türetilen din bağlantılı jargon terimleri incelenmiş, frekans, bigram ve birlikte-geçiş analizleri aracılığıyla oluşturulan aday havuzdan seçilen 160 gönderi bağlamsal olarak kodlanmıştır. Dinin incel söylemindeki işleyişi teodise ve anlam arayışı, dinî başa çıkma ve epistemik çerçeveleme, dinî normativite ve cinsel düzen olmak üzere üç analitik eksen üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular, dinin incel söyleminde tekil ve bütünlüklü bir inanç sistemi görünümü taşımadığını, cinsel ve romantik yoksunluğun açıklanması, acının taşınması, erkeklik statüsünün yeniden kurulması ve cinsiyetlendirilmiş düzen arayışlarının meşrulaştırılması süreçlerinde değişken işlevler kazandığını göstermektedir. Dinî teodise dışlanmayı aşkın anlam şemaları içinde yorumlamaya yönelirken blackpill, bedensel eşitsizliği, kadın seçiciliğini ve cinsel hiyerarşiyi değiştirilemez gerçekliğin kanıtları olarak sabitleyerek incel söylemini seküler bir karşı-teodise üretim alanına dönüştürmektedir. Dinî başa çıkma biçimleri kimi bağlamlarda telafi edici işlev kazanmakta, kimi bağlamlarda cope etiketi aracılığıyla geçersizleştirilmektedir. Dinî normativite ise arzu, beden, evlilik, bekâret, cemaat ve erkeklik konumuna ilişkin düzenleyici hükümler üretirken blackpill epistemolojisinin üst ölçütü tarafından sürekli sınanmaktadır. Araştırma, dinî göstergeleri dijital karşı-kültürlerde anlam, başa çıkma ve norm üretimine katılan işlevsel söylemsel kaynaklar olarak kavramsallaştırmakta, incel söylemini karşı-teodise üretimi, kırılgan telafi biçimleri ve yeniden kurulan normatif düzen arasındaki geçişler üzerinden açıklayarak din sosyolojisi ile incel çalışmaları arasında özgün bir analitik hat önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the discursive functions through which religion circulates within the incel culture situated within the global manosphere, and how it relates to blackpill epistemology. While incel literature primarily focuses on misogyny, anti-feminism, male victimhood, digital radicalization, and the risk of violence, the functioning of religious indicators within forum discourse has not yet become a systematic research problem. Building on this gap, this study aims to analyze the functional roles of religion on the incels.is forum that cannot be reduced to institutional affiliation or individual expressions of faith. The data source consists of an archive of 6,411,970 posts published on the forum between 2017 and 2023. Within a multi-stage research design combining computational text analysis with context-based qualitative content analysis, general concepts of religion and belief, specific religions and indicators of religious identity, as well as religion-related jargon terms derived within the incel cryptolect were examined. From a candidate pool generated through frequency, bigram, and co-occurrence analyses, 160 posts were selected and contextually coded. The functioning of religion in the Incel discourse was evaluated through three analytical axes: theodicy and the search for meaning, religious coping and epistemic framing, and religious normativity and sexual order. The findings indicate that religion does not present itself as a singular, cohesive belief system in its discourse, but rather assumes varying functions in the processes of explaining sexual and romantic deprivation, coping with pain, reestablishing masculine status, and legitimizing the pursuit of a gendered order. While religious theodicy seeks to interpret exclusion within transcendent frameworks of meaning, blackpill transforms religious discourse into a secular counter-theodicy production space by establishing bodily inequality, female selectivity, and sexual hierarchy as irrefutable proofs of an unchangeable reality. Religious coping mechanisms acquire compensatory functions in some contexts, while in others they are invalidated through the“cope”label. Religious normativity, meanwhile, produces regulatory rulings regarding desire, the body, marriage, virginity, community, and the position of masculinity, yet it is constantly challenged by the overarching criterion of blackpill epistemology. The study conceptualizes religious indicators as functional discursive resources participating in the production of meaning, coping, and norms within digital counter–cultures. By explaining incel discourse through the transitions between counter-theodicy production, fragile forms of compensation, and the reconfigured normative order, it proposes a unique analytical framework bridging the sociology of religion and incel studies.