Eklemeli imalat alanında çok parçalı yapıların arayüzlerinde kullanılan kenetlenme geometrilerinin optimizasyonu
Optimization of interlocking geometries used in the interfaces of multi-part structures in additive manufacturing
  1. Tez No: 1017154
  2. Yazar: OKTAY GÖKHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR VERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, eklemeli imalat yöntemiyle üretilen çok malzemeli yapıların arayüzlerinde kullanılacak kenetlenme geometrilerinin mekanik açıdan en uygun şekilde tasarlanmasını ve optimize edilmesini amaçlamaktadır. Tez kapsamında, farklı kenetlenme formları parametrik olarak modellenecek, üç boyutlu modelleme işlemleri ANSYS ortamında gerçekleştirilecek ve bu parametrik modeller uygun deney tasarımları ile sistematik şekilde değerlendirilerek optimize edilecektir. Çalışma kapsamında, iki parçanın kenetlenme arayüz davranışları çekme testi ile belirlenecek ve çekme testi ANSYS Workbench programı üzerinde simüle edilecektir. Elde edilen sonuçlar tepki yüzey metodolojisi (RSM- Response Surface Methodology) kullanılarak analiz edilecek ve optimizasyon sürecinde yönlendirici parametreler belirlenecektir. Optimizasyon işleminde kenetlenme arayüzünde oluşan birtakım veriler (sürtünme yüzeyindeki gerilme, deformasyon ve parçalar üzerindeki gerilme değerleri vb.) değerlendirilerek incelenecek ve gerilme yığılmalarını azaltıcı geometrik düzenlemeler tespit edilerek çok malzemeli birleşik yapı iyileştirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to design and optimize the interlocking geometries used in the interfaces of multi-material structures produced by additive manufacturing in the most mechanically efficient manner. Within the scope of the thesis, various interlocking forms will be parametrically modeled, and the three-dimensional modeling processes will be carried out in the ANSYS environment. These parametric models will be systematically evaluated and optimized using appropriate design of experiments (DOE) techniques. The interfacial interlocking behavior of the two components will be determined through tensile testing, and the tensile test will be simulated using the ANSYS Workbench platform. The obtained results will be analyzed through the Response Surface Methodology (RSM), and the key parameters guiding the optimization process will be identified. During the optimization, several data obtained from the interlocking interface such as stresses on frictional surfaces, deformation levels, and stress values on the components will be examined in detail. Based on these analyses, geometric modifications that reduce stress concentrations will be identified, and the multi-material integrated structure will be improved accordingly.