Yeşil tedarik zinciri oluşturulmasının kamçı etkisiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the formation of green supply chain in terms of the bullwhip effect
- Tez No: 1017155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yeşil tedarik zincirindeki kamçı etkisi; müşteri siparişlerindeki tedarik zincirinin, ardışık katmanlar halinde aşağıdan yukarıya doğru geçisinde, talep değişkenliğinin zincirde yer alan her bir dereceyi hangi yönde etkileyeceğini ele alır. Yeşil tedarik zinciri; var olan değişiklikleri saha vakalarına dayandırarak, olgunun varlığına dair kanıtlar sunar. İlgili çalışma, yeşil tedarik zincirinde kamçı etkisi sebebiyle ortaya cıkan değişimin getirdiği süreçlere uyum sağlama, müzakere etme ve işbirliği yapma konusunda bilgi vermektedir. Operasyonlarda ve tedarik zinciri yönetiminde, talebe bağlı kamçı etkisi ve siparişin bir tedarik zincirinde yukarı yönde ilerlemesi sonucu müşteri talebindeki değişkenliğin yarattığı sonuçların üretim üzerindeki etkisi, olgunun işletmeye mali olarak yansımalarının araştırılması ilgili çalışmanın ana amaçlarından biridir. Siparişlerin zamanla artıp azalması sonucunda salınımların meydana gelmesi ve ilgili salınımların aşırı stoklara sebebiyet vermesi, tedarik zincirinde sipariş farklılıklarına yol açabilmektedir. Yeşil tedarikte faz gecikmeleri; stok seviyelerinin zirve yaptığını, bunu potansiyel olarak birikmiş işlerin takip ettiğini ve tedarik zincirinde sonraki her aşamada bir dereceye kadar artarak gecikme yaşanabileceğini gösterir. Bu durum; aşırı stoklama, yetersiz müşteri hizmetleri ve belirsiz üretim planlaması gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Yeşil satınalmada kamçı etkisi doğrultusunda yapılacak olan araştırma, bu durumun hem altında yatan nedenleri hem de etkiyi hafifletmeye yönelik seçenekleri ortaya koyacaktır. Bir ürünün yaşam döngüsünü; üretim öncesi, üretim, dağıtım, kullanım ve kullanım ömrü sonu olarak ele alacak olursak, süreçteki her aşama yeşil bakış açısı ile değerlendirilecektir. Toplumun çevresel kaygılarının çoğunlukla kamu politikalarına yansıtılması sonucu ortaya çıkan ürün bazlı düzenlemeler ile tüketicilerin çevre dostu ürünlere yönelik taleplerinin arttığı değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme doğrultusunda tedarik zincirinde çevre dinamikleri araştırılacak, klasik kamçı etkisi ile yeşil kamçı etkisi aşamaları ve sonuçları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The bullwhip effect in the green supply chain; It deals with the direction in which demand variability will affect each level in the chain as the supply chain in customer orders passes from bottom to top in successive layers. Green supply chain; It provides evidence of the existence of the phenomenon by basing existing changes on field cases. The relevant study provides information on adapting, negotiating and cooperating with the processes brought about by the change that occurs due to the bullwhip effect in the green supply chain. In operations and supply chain management, one of the main objectives of the relevant study is to investigate the demand-related bullwhip effect and the impact on production of the results of the variability in customer demand as a result of the order moving up in a supply chain, and the financial reflections of the phenomenon on the business. Oscillations that occur as a result of orders increasing and decreasing over time and the related oscillations causing excessive stocks may lead to order differences in the supply chain. Phase delays; It indicates that stock levels have peaked, potentially followed by backlogs, which may increase to some degree at each subsequent stage in the supply chain, causing delays. This situation; It can lead to consequences such as overstocking, inadequate customer service and unclear production planning. Research to be conducted in line with the bullwhip effect will reveal both the underlying causes of this situation and options to mitigate the effect. The life cycle of a product; If we consider pre-production, production, distribution, use and end-of-life, each stage in the process will be evaluated from a green perspective. It is considered that consumers' demands for environmentally friendly products have increased with product-based regulations that emerged as a result of society's environmental concerns being mostly reflected in public policies. In line with this evaluation, environmental dynamics in the supply chain will be investigated, and the stages and results of the classical bullwhip effect and green bullwhip effect will be discussed