Eğitim fakültelerinin yeniden yapılanması konusunda eğitim fakültelerinde görevli öğretim elemanlarının görüşleri
The Opinions of the staff members at the faculties of education about new restructuring of those faculties
  1. Tez No: 101719
  2. Yazar: ZENNUR AKAR KAPTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAŞİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Eğitim Fakültelerinin Yeniden Yapılanması Konusunda Eğitim Fakültelerinde Görevli Öğretim Elemanlarının Görüşleri Zennur (AKSU) KAPTAN Yüksek Lisans, Program Geliştirme Tez Danışmanı: Yrd. Doç., Dr. Raşit ÖZEN OCAK 2001 - xii + 91 Bu araştırmada amaç, eğitim fakültelerinin yeniden yapılanması çalışmaları sonucu eğitim fakültelerine getirilen değişiklikler konusunda eğitim fakültelerinde çalışmakta olan öğretim elemanlarının görüşlerini saptamak ve bu görüşler doğrultusunda, özellikle, eğitim fakültelerinde yapılacak program geliştirme çalışmalarına katkı sağlamaktır. Araştırmada kullanılan veriler, ilgili literatürün incelenmesi ve araştırmacı tarafından hazırlanan Likert türü anket ile elde edilmiştir. Araştırmaya 41 eğitim fakültesinden 477 öğretim elemanı katılmıştır. 111Eğitim fakültelerinde yeniden yapılanma ile getirilen programlarla ilgili olarak literatürde yer alan ve ankette konu edilen eleştirilere öğretim eleman larının yüzde 38'i“kesinlikle katıldığını”ve yüzde 37'si“katıldığını”ifade etmiştir. Eleştirilere“kesinlikle katılmayanların”oranı yüzde dört ve“katılmadığını”belirtenlerin oranı yüzde 12 civarındadır. Buna göre, öğretim elemanlarının yüzde 75'i (0.38 + 0.37) yapılan eleştirilere katılmakta; yüzde 16'sı (0.04 + 0.12) katılmamaktadır. Eğitim fakültelerindeki yeni düzenlemenin, programlarla ilgili olarak getir diği değişikliklerden araştırmada konu edilenlerin tümüne bakıldığında, genel olarak, öğretim elemanlarının yüzde 24'ü bu değişikliklere katılırken ya da olumlu bakarken, yüzde 61 'i olumsuz bakmaktadır. Bu konuda, kararsızların oranı ise yüzde 15 civarındadır. Buna karşılık yapısal değişikliklere ilişkin görüşler incelendiğinde ise öğretim elemanlarının yüzde 40'ı bu değişikliklere katıldıklarını belirtirken, yüzde 38'i katılmadıklarını belirtmişlerdir. Öğretim elemanları programlarla ilgili olarak getirilen değişikliklere, yapısal değişikliklerle karşılaştırıldığında daha olumsuz bakmakta olup yöneticiler hem programla ilgili değişikliklere, hem de yapısal değişikliklere, yönetim görevi olmayanlardan daha olumlu bakmaktadırlar. Profesör, doçent, yardımcı doçent ve öğretim görevlisi gibi fakültede ders vermekle görevli öğretim elemanlarının getirilen değişikliklere katılmaları bağlamında, yapılan çalışmanın sonucunda doçentler ile öğretim görevlileri arasındaki farkın anlamlı olması dışında bir fark bulunamamıştır. Farklı bölümlere mensup öğretim elemanlarının da görüşleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülememiştir. Öğretim elemanlarının en yüksek düzeyde katılmadıkları konu, araştırma ve istatistik derslerinin tezsiz yüksek lisans programında IVolmayışıdır. Buradaki katılmayanların oranı yüzde 92'dir. Programlarla ilgili 20 maddede yer almış değişikliklerin her birine katılmayanların oranı yüzde 33 ile yüzde 92 arasında bulunmaktadır. Katılanların oranı ise yüzde altı ile yüzde 45 arasında değişmektedir. Yapısal değişikliklerle ilgili 10 konuda bu oranlar getirilen değişikliklere katılmayanlar için yüzde 20 ile yüzde 64 arasında iken, katılanlar için yüzde 21 ile yüzde 60 arasında bulunmaktadır. Anahtar Kelime: Eğitim Fakültelerinin Yeniden Yapılanması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Opinions of The Staff Members at The Faculties of Education About New Restructuring of Those Faculties Zennur(AKSU) KAPTAN M.A. Thesis, Curriculum Development Advisor: Assis. Prof. Dr. Raşit ÖZEN January, 2001 - xii + 91 The aim of this research is to obtain the opinions of the staff members at the faculties of education about the renewal changes after new restructuring of those faculties and especially assist the future studies on curriculum development. The data took place during the study were collected by searching the literature and the questionnaire developed by the researcher. 477 staff from 41 faculties of education participated in the study. Some critiques from the literature about the renewal changes, also took place in the questionnaire were“strongly approved”by the staff members at the rate of 0.38,“approved”at the rate of 0.37. On the other hand, the percentage of the staff who“strongly disapproved”the critiques, was only 0.04 and the ones who“disapproved”the critiques was 0.12.So, when 75 percent (0.38 + 0.37 = 0.75) of the staff members agreed with the critiques, only 16 percent (0.04 + 0.12 = 0.16) didn't. If all items about the changes of the programme on the questionnaire are concerned, 61 percent (0.61) of the staff don't approve the changes, where the percentage of the ones who are in favor of the changes is only 0.24. For the structural changes when 40 percent of the staff members approve the changes, 38 percent don't. The staff members who hold administrative positions look at the changes more favorable than the others. There are no significant differences among the staff of different acade mic status or degrees except research staff and some others. There are also no significant differences among the opinions of the staff members from different educational departments. The highest disapproval of the renewall changes is about not having Research and Statistics courses in the master programs, the percentage is 0.92. The percentage of disapprovals for 20 items or changes about prog rammes on the questionnaire run from 0.33 to 0.92. On the other hand the percentages of approvals run from 0.06 to 0.45. About the structural changes the percentages of disapproval are between 0.20 and 0.64, when the percentages of approval are between 0.21 and 0.61 Key Wods: Restructuring of Educational Faculties