Türk ticari bankacılık sisteminde etkinlik analizi
An Efficiency analysis of Turkish commercial banking system
  1. Tez No: 101718
  2. Yazar: BARIŞ TEKE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAPTAN KAPLANGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET TÜRK TİCARİ BANKACILIK SİSTEMİNDE ETKİNLİK ANALİZİ Teke, Banş Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Danışmam : Yar. Doç. Sadık Çukur Ekim 2001, 104 sayfa Etkinlik Analizleri son yıllarda üretim ve hizmet sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretin büyük hacimlere ulaşması, teknolojideki gelişmeler ve rekabetin uluslararası boyut kazanması işletmeleri etkin çalışmaya zorlamaktadır. Bankacılık sektörü de, ülke içerisindeki kaynakların etkin dağılımını sağlayan aracılık işlevine sahip olması nedeniyle, ekonomik kalkınmanın temel unsurlarından biridir. Bankacılık sisteminin özsermaye, personel giderleri, faiz giderleri gibi girdi ve mevduat hacmi, kredi hacmi, net kar gibi çıktıları ölçüldükten sonra, bu verilere dayanarak göreceli etkinliklerini saptarken kullanılan“ Veri Zarflama Analizi”ile diğer bazı tekniklerin ( oran analizi, çoklu regresyon analizi ) yetersizlikleri ortadan kaldırılabilir. Bu tekniğin Charnes.Cooper.Rhodes (CCR) ve Banker,Charnes,Cooper ( BCC ) Primal - Dual modelleri birlikte uygulanarak bankacılıkta etkinlik ölçümlemesinin nasıl yapılacağı sistematik bir yöntem kapsamında gösterilmiştir. Daha sonra VZA, Türk Ticari Bankacılım Sistemimizin içinden seçilen 4 kamusal sermayeli, 4 yabancı sermayeli ve 9 özel sermayeli ticaret bankasına 1994-2000 yılları için uygulanmış ve 2000 yılı için detaylı analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgular, hem günümüz bankacılığının somut göstergeleriyle hem de literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırılarak tutarlılığı ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Etkinlik, Bankacılık, Veri Zarflama Analizi ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EFFICIENCY ANALYSIS OF TURKISH COMMERCIAL BANKING SYSTEM Teke, Bans MBA, Department of Business Administration Supervisor : Yard. Doç. Sadık Çukur October 2001, 106 pages Efficiency analyses have been used widely in production and service sectors in recent years. Reaching of international trade to wide extents, developments in technology and acquiring of competition an international aspect force the enterprises for active business. Because banking sector has the function of intervention providing active distribution of the resources within the country, it is one of the basic components of economic development. After the inputs like capital, personnel expenses, interest expenses and the outputs like deposit capacity, credit capacity, net profit of the banking system are evaluated, insufficiencies of some other techniques (ratio analysis, multiple regression analysis) can be removed by“Data Envelopment Analysis”used when defining relative activity based on these data. By applying Charnes, Cooper, Rhodes (CCR) and Banker, Charnes, Cooper (BCC) Primal-Dual models of this technique together, how to do activity evaluation in banking sector has been shown within a systematic method. Afterwards, DEA has been applied in 4 trade banks with public capital, in 4 trade banks with foreign capital and in 9 trade banks with private capital chosen among our Turkish Commercial Banking System for the years 1 994-2000 and detailed analysis has been made for the year 2000. Findings acquired are compared with both concrete indicators of our current banking sector and similar studies in the literature and its consistency has been demonstrated. Keywords : Efficiency, Banking, Data Envelopment Analysis