Azerbaycan ile Türkiye arasında gerçekleşen ticarette satış ve dağıtım kanalları stratejilerinin incelenmesi
An analysis of sales and distribution channel strategies in the trade between Azerbaijan and Turkey
  1. Tez No: 1017199
  2. Yazar: MURAD AHMADZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile, Azerbaycan ile Türkiye arasında gelişen ikili ticari ilişkiler çerçevesinde satış ve dağıtım kanalları stratejilerinin bütünleştirici literatür taraması yöntemiyle analiz edilmesini amaçlamaktadır. Küreselleşme ve bölgesel entegrasyonun etkisiyle iki ülke arasındaki ticaret hacmi giderek artmakta, bu artış da lojistik altyapı, dağıtım sistemleri ve satış stratejilerinde yeni yaklaşımları beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, çalışmada öncelikle uluslararası satış ve dağıtım kanallarına ilişkin teorik temeller ortaya konulmuş, ardından Türkiye'nin Azerbaycan pazarına yönelik uyguladığı stratejiler incelenmiştir. Literatür taramasında, doğrudan ihracat, yerel iş ortaklıkları, franchising ve e-ticaret gibi farklı dağıtım modellerinin etkileri değerlendirilmiş ve bu modellerin başarı faktörleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Ayrıca kültürel benzerlik, politik iş birlikleri ve coğrafi yakınlık gibi unsurların satış ve dağıtım üzerindeki rolü vurgulanmıştır. Sonuç olarak, iki ülke arasındaki ticarette sürdürülebilir ve etkin dağıtım kanallarının kurulmasının, firmaların rekabet gücünü artırdığı ve pazar paylarını genişlettiği görülmüştür. Çalışma ile, ilgili literatürdeki boşlukları belirleyerek, gelecekteki akademik araştırmalara ve uygulayıcı stratejilere ışık tutmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the sales and distribution channel strategies within the scope of the growing bilateral trade between Azerbaijan and Turkey, using the integrative literature review method. With the increasing influence of globalization and regional integration, the trade volume between the two countries has significantly expanded, necessitating new approaches in logistics infrastructure, distribution systems, and sales strategies. In this context, the study first presents the theoretical foundations related to international sales and distribution channels, followed by an evaluation of Turkey's strategic approaches to the Azerbaijani market. The literature review includes an assessment of various distribution models such as direct export, local partnerships, franchising, and e-commerce. The success factors of these models are examined comparatively. Additionally, the role of cultural similarity, political cooperation, and geographical proximity in shaping distribution strategies is emphasized. As a result, it is concluded that establishing sustainable and efficient distribution channels strengthens firms' competitive power and expands their market share in bilateral trade. This study seeks to identify gaps in the existing literature and provide guidance for future academic research and strategic applications.