The impact of artificial intelligence on supply chain management in businesses as part of digital transformation studies
Dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında yapay zekanın ürün tedarik zinciri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 1017198
  2. Yazar: TUĞBA GÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KLEİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ (YZ), dijital dönüşüm sürecinde işletmelerin tedarik zinciri yönetimi uygulamalarını dönüştüren en önemli teknolojilerden biri hâline gelmiştir. Literatürde yapay zekânın operasyonel verimlilik, maliyet optimizasyonu, çeviklik, dayanıklılık ve karar verme süreçlerine önemli katkılar sağlayabileceği belirtilmekle birlikte, bu katkıların uygulamada nasıl algılandığına ilişkin ampirik çalışmalar sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yapay zekâ uygulamalarının tedarik zinciri yönetimi üzerindeki algılanan etkilerini incelemek ve teorik beklentiler ile uygulamadaki deneyimler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada ilk aşamada yapay zekâ uygulamaları ve tedarik zinciri yönetimi alanındaki güncel literatür kapsamlı şekilde incelenmiş, ikinci aşamada ise tedarik zinciri alanında çalışan 334 profesyonelden anket yoluyla veri toplanmıştır. Araştırma kapsamında güvenilirlik analizi, keşfedici faktör analizi, regresyon analizi, korelasyon analizi ve eşleştirilmiş örneklem t-testi uygulanmıştır. Ayrıca açık uçlu sorular aracılığıyla katılımcıların görüşleri nitel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, yapay zekâ kullanımının özellikle operasyonel verimlilik, maliyet optimizasyonu, çeviklik ve dayanıklılık üzerinde olumlu algılandığını göstermektedir. Bununla birlikte, literatürde beklenen tüm faydaların uygulamada aynı düzeyde gerçekleşmediği ve teorik beklentiler ile gerçek kullanım deneyimleri arasında kısmi farklılıklar bulunduğu belirlenmiştir. Çalışma, yapay zekânın tedarik zinciri yönetimindeki kullanımına ilişkin hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de işletmeler için uygulamaya yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) has become one of the most influential technologies driving digital transformation in supply chain management. Although the literature highlights AI's potential to improve operational efficiency, cost optimization, agility, resilience, and decision-making, empirical evidence regarding how these benefits are perceived in practice remains limited. The purpose of this study is to examine the perceived impact of AI applications on supply chain management and to compare theoretical expectations with practical experiences. First, an extensive literature review was conducted to identify the current state of AI applications in supply chain management. Subsequently, empirical data were collected through a questionnaire administered to 334 supply chain professionals. The collected data were analyzed using reliability analysis, exploratory factor analysis, regression analysis, correlation analysis, and paired-samples t-tests. In addition, qualitative insights were obtained through open-ended survey questions. The findings indicate that AI is perceived to contribute positively to operational efficiency, cost optimization, agility, and supply chain resilience. However, the results also reveal that the benefits anticipated in the literature are only partially reflected in real business practice, suggesting a gap between theoretical expectations and practical implementation. The study contributes to the academic literature by providing empirical evidence on AI adoption in supply chain management while also offering practical implications for organizations seeking to leverage AI technologies within their digital transformation initiatives.