Elazığ'ın inanç turizmi potansiyeli üzerine bir araştırma
A research on Elazığ's faith tourism potential
- Tez No: 1017203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SÜRME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda insanların hem turizme bakış açısının değişmesi hem de inanç temelli seyahat etme isteklerinin artması inanç turizminin yaygınlaşmasını sağlamıştır. İnsanların inançları gereği gerçekleştirdiği seyahat sürecinin tümünü kapsayan inanç turizmi ülkemizde de oldukça önemli bir konuma sahiptir. Nitekim Türkiye'nin üç semavi dine ait eserlere ev sahipliği yapması bu durumun temel sebeplerindendir. Öte yandan tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Elazığ da inanç turizmi açısından önemli destinasyonlardandır. Bu çalışmanın amacı Elazığ'ın inanç turizmi potansiyelini öğrenmekle beraber mevcut inanç turizmi durumunun bölgeye olan katkılarını araştırmaktır. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen çalışmanın deseni durum çalışması deseni olarak tasarlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Elde edilen araştırma verileri ise MAXQDA Nitel Veri Analiz Programı aracılığı ile analize tabi tutulmuş olup veriler doğrultusunda 3 tema ve 9 alt kod oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında Elazığ'ın inanç turizmi açısından yüksek potansiyele sahip olduğu fakat altyapının oluşturulması, gerekli yatırımların ve tanıtımların yapılması gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, both the changing perspective on tourism and the increasing desire for faith-based travel have led to the rise of faith tourism. Faith tourism, encompassing all forms of travel undertaken by people based on their beliefs, holds a significant place in our country. Indeed, Turkey's status as home to artifacts from three Abrahamic religions is a key reason for this. Elazığ, which has hosted numerous civilizations throughout history, is also a significant destination for faith tourism. The purpose of this study is to explore Elazığ's potential for faith tourism and the contributions of its current state to the region. The study, conducted using qualitative research methods, was designed as a case study. A semi-structured interview technique was used to collect research data. The data were analyzed using the MAXQDA Qualitative Data Analysis Program, which generated three themes and nine subcodes. Based on the data obtained, it was concluded that Elazığ has high potential for faith tourism, but the necessary infrastructure, investments, and promotions are needed.