Continuities, discontinuities, and intergenerational relations in notable households in Gaziantep
Gaziantepli eşraf hanelerinde süreklilikler, kopuşlar ve kuşaklar arası ilişkiler
- Tez No: 1017202
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Gaziantep'teki eşraf hanelerinin kuşaklar arası dönüşümünü inceleyerek süreklilik ve kopuşların bu hanelerin değişen toplumsal konumlarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Kuşaklar arası süreçleri analiz ederek araştırma, Türkiye'de sınıf dönüşümüne ilişkin daha geniş anlatılar içinde çoğu zaman görünmez kalan mikro-düzey mekanizmaları açığa çıkarmaktadır. Nitel bir araştırma deseni benimseyen çalışma, kentte köklü ailelere mensup üç kuşaktan bireylerle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere ve sözlü aile tarihlerinin kapsamlı analizine dayanmaktadır. Bulgular, ekonomik sermayenin kültürel ve sembolik sermayeye dönüştürülme süreçlerinde kuşaklar arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede, ilk iki kuşak çeşitli yeniden üretim stratejileri aracılığıyla yapısal sürekliliği büyük ölçüde korurken, üçüncü kuşak değişen kuşak eğilimleri ile daha geniş politik, ekonomik, kültürel ve yapısal dönüşümlerin etkisiyle giderek daha fazla süreksizlik sergilemektedir. Aynı hanede üç farklı kuşağın dinamiklerini analiz eden bu tez, Türkiye'de yerel eşraf çalışmalarına özgün bir metodolojik katkı sunmakta ve mikrodüzey pratikler ile makro-düzey toplumsal değişim süreçleri arasında bağ kurarak literatürü ileri taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how notable households in Gaziantep transform across generations, revealing how continuity and discontinuity shape their changing social positions. By investigating these intergenerational trajectories, the research uncovers the micro-level mechanisms that often remain obscured within broader narratives of class transformation in Türkiye. Adopting a qualitative research design, the study draws on semi-structured, in-depth interviews with members of three generations from well-established families in the city, complemented by a comprehensive analysis of oral family histories. The findings reveal significant intergenerational differences in the processes through which economic capital is converted into cultural and symbolic capital. Within this framework, while the first two generations maintain structural continuity through various reproduction strategies, the third generation increasingly exhibits discontinuities shaped by both changing generational dispositions and broader political, economic, cultural, and structural transformations. By analyzing the dynamics of three distinct generations within the same household, this thesis offers a novel methodological contribution to the study of local notables in Türkiye and advances the literature by linking micro-level practices with macro-level processes of social change.