Asymmetric power in global value chains: Gaziantep textile industry
Küresel değer zincirlerinde asimetrik güç: Gaziantep tekstil sanayii
  1. Tez No: 1017212
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Ekonomi, Sosyoloji, Political Science, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
2000'lerden itibaren Gaziantep tekstil sanayisi küresel tedarik zincirlerine üretim merkezi olarak entegre olmuştur. Bu çalışma, bu eklemlenmeyle birlikte yoğunlaşan küresel ölçekli ticaret firmaları ile yerel imalat sanayi firmaları arasındaki ilişkileri ve bunun yerel kalkınmaya etkisini inceleyerek Gaziantep'teki sosyo-ekonomik sonuçlarını anlamayı hedeflemektedir. Bunu gerçekleştirmek için çalışma, ana akım arz zinciri analizlerinden faydalanmakla birlikte bunların yetersizlikerini de vurgulamaktadır. Bunu yaparken küresel yoksulluk zincirleri ve emek-değer zincirleri gibi eleştirel olarak geliştirilmiş çalışmalardan faydalanmaktadır. Çalışmanın ana veri kaynağını firma yöneticileri ve sektör temsilcileriyle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler oluşturmaktadır. Çalışmanın firmalar arası ilişkiler açısından bulguları, küresel ve yerel firmalar arasında tutsak yönetişim tarzında bir ilişki olduğunu ve Gaziantep tekstil sanayinin küresel üretim ağlarına eşitsiz değişime dayalı düşük katma değerli ürünler üzerinden eklemlendiğini göstermektedir. Çalışmanın iş gücü bakımından bulguları ise ucuz emeğe dayalı sermaye birikimi rejiminin hâlâ yaygın olsa da tıkandığını ve emeğin toplumsal yeniden üretiminde kriz yaşanmakta olduğunu ortaya koymaktadır. Gaziantep tekstil sanayicileri bunu aşmak için çeşitli mekansal-politik söylemler ve stratejiler geliştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
From the 1980s, a new international division of labor based on global contract manufacturing emerged in contemporary capitalism. Since the 2000s, Gaziantep's textile industry has integrated into this model, serving as a production hub for supply chains. This study explores the socio-economic outcomes in Gaziantep by examining the relationships between global brand-name trade firms and local manufacturing firms, particularly considering this inclusion and its impact on local development. The study partially employs mainstream supply chain analyses, while also highlighting their limitations. It draws on critically developed studies like global poverty chains and labor-value chains. The data source comprises semi-structured in-depth interviews with firm owners, managers, and sector representatives, supplemented by official statistical data. The findings reveal a relationship between global trade firms and local textile manufacturers characterized by captive and dependent governance. Local producers are disadvantaged against global firms in managing the supply chain and value extraction. Gaziantep's textile industry has been integrated into global production networks based on unequal exchange and the production of low-value-added products. The industry is developing spatial strategies to address these challenges. Also, the findings regarding the labor force indicate that the capital accumulation regime based on cheap labor persists, but it faces challenges. Gaziantep textile industrialists are developing various spatial-political discourses and strategies to overcome these issues.