Duygusal zeka ve iş yaşam dengesi ilişkisinde iş stresinin aracı rolü: Konaklama işletmeleri örneği
The mediating role of job stress in the relationship between emotional intelligence and work life balance: The case of hospitality organizations
  1. Tez No: 1017214
  2. Yazar: MURAT KUDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Konaklama işletmeleri, emek yoğun yapısı ve yüksek duygusal emek gereksinimi nedeniyle çalışanlar üzerinde yoğun bir psikososyal baskı oluşturmaktadır. Bu dinamik yapı içerisinde, bireylerin profesyonel yükümlülükleri ile özel yaşamları arasındaki dengeyi sağlıklı bir zeminde koruyabilmeleri hem örgütsel verimliliğin sürdürülmesi hem de bireysel iyi oluşun tesisi açısından hayati bir önem taşımaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmanın temel amacı, konaklama işletmelerinde görev yapan personelin duygusal zeka düzeylerinin iş-yaşam dengesi üzerindeki etkisini belirlemek ve bu etkileşim sürecinde iş stresinin üstlendiği aracı rolü ampirik olarak incelemektir. Çalışmada duygusal zekanın iş-yaşam dengesini doğrudan ve pozitif yönde etkileyen güçlü bir etken olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, duygusal zeka düzeyi yüksek bireylerin iş ortamındaki stresörleri daha etkin yönetebildiğini ve bu azalan stres algısının iş-yaşam dengesini dolaylı yoldan güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Yapısal model sonuçları, iş stresinin bu ilişkide kısmi bir aracılık rolü üstlendiğine işaret ederken demografik analizler ise özellikle orta yaş grubundaki ve sektörel kıdemi yüksek olan çalışanların stres ve denge algılarının diğer gruplara oranla daha riskli bir seviyede olduğunu göstermektedir. Nihai olarak, duygusal zekanın konaklama sektörü çalışanları için vazgeçilmez bir psikolojik kaynak olduğu ve örgütsel düzeyde uygulanacak duygusal farkındalık programlarının sürdürülebilir bir çalışma iklimi tesis etmede anahtar rol oynayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The hospitality industry places significant psychosocial pressure on employees due to its labor-intensive nature and high demands for emotional labor. Within this dynamic environment, maintaining a healthy balance between professional responsibilities and personal life is of vital importance for both sustaining organizational productivity and fostering individual well-being. Accordingly, the primary objective of this study is to determine the effect of emotional intelligence levels among staff working in the hospitality industry on work-life balance and to empirically examine the mediating role of job stress in this interaction process. The study found that emotional intelligence is a strong factor that directly and positively influences work-life balance. The findings reveal that individuals with high emotional intelligence levels are better able to manage stressors in the workplace, and that this reduced perception of stress indirectly strengthens work-life balance. Structural model results indicate that work stress plays a partial mediating role in this relationship, while demographic analyses show that employees in the middle-age group and those with higher sectoral seniority have stress and balance perceptions at a riskier level compared to other groups. Ultimately, emotional intelligence is an indispensable psychological resource for hospitality sector employees, and emotional awareness programs implemented at the organizational level can foster a sustainable work environment.