Milletlerarası özel hukukta ehliyet
Capacity in private international law
  1. Tez No: 1017236
  2. Yazar: SEÇİL ETLİOĞLU ERÇETİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKİF KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Kişinin haklara ve borçlara sahip olabilmesi ve bunları kullanabilmesi anlamına gelen ehliyet, hak ehliyeti ve fiil ehliyeti olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hak ehliyeti, hukuk düzeninde kişi olmanın kurucu unsurunu oluşturmakta; fiil ehliyeti ise bu kişiliğin aktif biçimde kullanılmasına imkân tanımaktadır. Bu nedenle ehliyete uygulanacak hukukun tespiti, yalnızca belirli bir hukuki işlemin veya davanın sonucunu değil, kişinin hangi hukuk düzeni tarafından ve ne ölçüde tanındığını da doğrudan etkileyen temel bir sorun niteliği taşımaktadır. Bu çalışma, ehliyet kavramını gerçek ve tüzel kişilerin hak ve fiil ehliyeti çerçevesinde incelemekte; konuyu milletlerarası özel hukuk bağlamında bütüncül bir yaklaşımla ele almaktadır. Çalışmada, ehliyete uygulanacak hukukun belirlenmesinde kullanılan bağlama noktalarının sistematik tutarlılığı ve uygulamadaki işlevselliği ortaya konulmakta; mevcut düzenlemelerin doğurduğu teorik ve pratik sorunların tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda ilk bölümde, gerçek kişilerin hak ve fiil ehliyeti kavramları maddi hukuk bakımından açıklanmış; ardından yabancılık unsuru taşıyan ehliyet uyuşmazlıklarında uygulanacak hukukun hangi bağlama noktalarına göre belirlendiği incelenmiştir. İkinci bölümde, tüzel kişilerin hak ve fiil ehliyeti ile bu ehliyete uygulanacak hukuk ele alınmış; Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'da yer alan düzenlemelerin kapsamı ve yeterliliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capacity, which means a person's ability to have rights and obligations and to exercise them, is divided into two categories: legal capacity and capacity to act. Legal capacity constitutes the fundamental element of being a person in the legal system, while capacity to act enables the active exercise of this personality. Therefore, determining the law applicable to capacity is a fundamental issue that directly affects not only the outcome of a particular legal transaction or lawsuit but also the extent to which a person is recognized by a particular legal system. This study examines the concept of capacity within the framework of the legal capacity and capacity to act of natural and legal persons. It addresses the subject with a comprehensive approach in the context of private international law. The study reveals the systematic consistency and practical functionality of the connecting factors used to determine the law applicable to capacity; it aims to identify the theoretical and practical problems arising from the existing regulations. In this context, the first chapter explains the concepts of the rights and capacity to act of natural persons from the perspective of substantive law; it then examines which connecting factors determine the applicable law in capacity conflicts involving foreign elements. The second chapter addresses the legal capacity and capacity to act of legal persons and the law applicable to this capacity; the scope and adequacy of the regulations contained the Act on Private International and Procedural Law are evaluated