Jainizm'de ritüel uygulamalar
Ritual practices in Jainism
  1. Tez No: 1017237
  2. Yazar: FATİH ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Jainizm farklı inanç ve ritüel uygulamaları ile binlerce yıldır başta Hindistan olmak üzere dünyanın çeşitli coğrafyalarında kendine yer bulmuş bir dindir. Bu çalışmada ise Jainizm'in oldukça dikkat çekici olan ritüel uygulamaları incelenmiştir. Jainizm'de ritüeller bireyin ruhsal arınmasına yardımcı olan önemli uygulamalardır. Puja, meditasyon, oruç gibi ritüeller hem manastırda yaşayan keşişler hem de laik halk tarafından uygulanır. Özellikle oruç, jain ritüellerinin temelini oluşturur. Bunun yanı sıra ahimsa yani şiddetsizlik ilkesi jain yaşamının ayrılmaz parçasıdır. Çalışmamızın birinci bölümünde Jainizm hakkında genel bilgiler verilirken tarihçesinden, mezheplerinden, kutsal metinlerinden vb. şeylerden bahsedilerek Jainizm kısaca tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise ritüel uygulamaları kime, neden, niçin yaptıklarından yani temel felsefesinden, tanrı anlayışından ve Jainizm'e özgü bazı kavramlardan bahsedilmiştir. Jainizm ritüellerinin temelinde olan tirthankaralara da bu bölümde yer verilmiş olup Jainizm'in yaratıcı tanrı inancı olmadığı vurgulanarak jainlere göre evrenin başlangıcının ve sonunun olamayacağından bahsedilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise Jainizm ritüel uygulamaları derinlemesine incelenmiştir. Bu bölümde puja, oruç, festivaller ve hac gibi Jainizm için önemli olan ritüeller açıklanmıştır. Çalışmamızın amacı Jainizm ritüellerini anlamak anlamlandırmak olup bu konudaki araştırmalara katkı sağlamaktır. Sonuç olarak Jainizm'in ritüel uygulamaları tanrısal bir varlığa yönelmekten daha ziyade bireyin yaşamını güçlendiren karmanın etkilerinden arınmasını sağlayan ve nihai kurtuluşa ulaşmayı hedefleyen bir araç niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Jainism, with its diverse beliefs and ritual practices, is a religion taking place for itself in various parts of the world, primarily in India, for thousands of years. In this study many remarkable ritual practices of Jainism. In Jainism, rituals are important practices that help the individual in their spiritual purification. Rituals such as puja, meditation, and fasting are practiced by both monks living in monasteries and lay people. Fasting, in particular, forms the basis of Jain rituals. In addition, the principle of ahimsa, or non-violence, is an integral part of Jain life. In the first part of our study, general information about Jainism is provided, and a brief introduction is attempted by discussing its history, sects, sacred texts, etc. In the second part, the fundamental philosophy, the understanding of God, and some concepts specific to Jainism are discussed, focusing on whom, why, and for what purpose the ritual practices are performed. Tirthankaras, which are fundamental to Jain rituals, are also included in this section, and it is emphasized that Jainism does not believe in a creator god, and that according to Jains, the universe cannot have a beginning or an end. The final section of our study delves deeply into Jain ritual practices. This section explains rituals important to Jainism, such as puja, fasting, festivals, and pilgrimage. The aim of our study is to understand and interpret Jain rituals and contribute to research in this area. In conclusion, Jain ritual practices are less about turning to a divine being and more about being a tool that strengthens the individual's life, cleanses them of the effects of karma, and aims for ultimate liberation.