Yüksek denetim kurumlarında dijital dönüşüm ve yeni teknolojilerin kullanımı: Türk Sayıştayı ve diğer ülkeler üzerine karşılaştırmalı bir inceleme ve teknolojik yol haritası
Digital transformation and the use of new technologies in supreme audit institutions: A comparative study of the Turkish Court of accounts and other countries and a technological roadmap
  1. Tez No: 1017245
  2. Yazar: MURAT KARANLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, yüksek denetim kurumları tarafından yürütülen denetim faaliyetlerinde gerçekleşen dijital dönüşüm süreçlerinin etkilerini Türk Sayıştayı odağında karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Kamu kurumları, teknolojik gelişmeler doğrultusunda denetim faaliyetlerini daha etkin, verimli, şeffaf ve hesap verebilir hale getirme zorunluluğu ile karşı karşıyadır. Bu doğrultuda tez kapsamında dijital dönüşümün yüksek denetime entegrasyonu, büyük veri analizi, yapay zekâ ve diğer ileri bilişim teknolojilerinin kullanımı bağlamında değerlendirilmiştir. Araştırmada, uluslararası yüksek denetim kurumlarında uygulanan dijital dönüşüm süreçleri incelenmiş bu kurumların denetimlerini ne ölçüde dijitalleştirdikleri ve bu teknolojilerin denetim süreçlerinde ne tür sonuçlar doğurduğu analiz edilmiştir. Bu süreçte elde edilen bulgular ışığında Türk Sayıştay'ının denetim süreçlerinde kullanılmaya müsait olan teknolojilere ve bunların kullanım alanlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively examine the impacts of digital transformation processes in audit activities carried out by Supreme Audit Institutions (SAIs), with a particular focus on the Sayıştay (Turkish Court of Accounts). In line with technological advancements, public institutions are faced with the necessity of making their auditing activities more effective, efficient, transparent, and accountable. Accordingly, this study evaluates the integration of digital transformation into supreme auditing, focusing on the use of big data analytics, artificial intelligence, and other advanced information technologies. Within the scope of the research, the digital transformation processes implemented in international SAIs were examined to determine the extent of their digitalization efforts. Furthermore, innovative applications of these institutions and the significant outcomes achieved through the use of such technologies in auditing were analyzed. Based on the findings obtained throughout this process, recommendations were developed regarding the technologies suitable for use in the auditing processes of the Turkish Court of Accounts and their potential areas of application.