Eğil Kalesi seramikleri
Eğil Castle ceramics
  1. Tez No: 1017256
  2. Yazar: ABDULLAH LEYGARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kültürel açıdan geçmişi aydınlatmada önemli rol oynayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde arkeolojik kazı çalışmalarıyla büyük bir yol alınmıştır. Kazılarla birlikte gün yüzüne çıkan bulgular ışığında bölgenin hem mimari hem de geçmiş dönemlerin detaylandırılması sağlanmaktadır. Bilimsel olarak ele alınan alanların belgeleri bilhassa Dicle Nehri ve çevresinde yer alan kültürel varlıkların ortaya çıkarılmasına önemli katkı sunmaktadır. Genelde Mezopotamya, özelde Anadolu kültür tarihin yayılımını göstermesi açısında ayrı bir önemi bulunmaktadır. Arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılan ve tarihinin her evresine tanıklık eden değerleri ile bu coğrafyanın Anadolu'nun kültürel dokusunun algılanmasına katkıları tartışılmazdır. Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Eğil Kalesi'nde sürdürülen arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında çalışmaların verileriyle; bölgenin Asur'dan başlayarak Osmanlı Dönemi'ne kadar olan dönemlere açıklık getirmektedir. Devam eden kazılar her ne kadar bazı dönemlere ait izler halen netleşmemiş olsa bile belli başlı dönemleri bütün yönleriyle ortaya çıkmasını imkân sağlamıştır. Eğil Kalesi ile birlikte Asur ve sonrasındaki dönemlerde dahil olmak üzere bölgenin korunaklı ve su kaynakları kullanabileceği stratejik bir konumda olduğu bilinmektedir. Kalenin kaya zeminine yapıldığı sur duvarlarıyla, gizli geçitleriyle ve iki derin kanyonun arasında bulunmasında ötürü savunma gücünün yüksektir. Eğil Kalesi Kazısı, Yukarı Dicle Vadisi olarak tanımlanan bölgenin, diğer bir tanımlamayla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısının algılanmasına kendi açısından önemli katkılar sağlayacaktır. Tez kapsamında 2021-2025 yılları arasında Prof. Dr. Vecihi ÖZKAYA başkanlığında yapılan ve önemli sonuçlar elde edilen Eğil Kalesi'nin verileriyle; fiziki kayıtlar ve dijital belgelemeler yoluyla elde edilen ham veriler, nicelik ve nitelik açısından özelliklerine göre tasnif, tanım ve değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Elde edilecek veriler, bölgede ve Anadolu genelinde bilinenlerle karşılaştırılarak kapsamlı bütünlüğe kavuşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Archaeological excavations in Southeastern Anatolia, a region that plays a significant role in illuminating the cultural past, have made significant strides. The findings unearthed through these excavations provide detailed insights into both the region's architecture and past periods. The documents from the sites studied scientifically contribute significantly to the discovery of cultural heritage, particularly along the Tigris River and its surrounding areas. They are particularly significant in demonstrating the spread of Mesopotamian cultural history in general and Anatolia in particular. The contributions of this region, with its values uncovered through archaeological excavations and bearing witness to every phase of its history, to the understanding of Anatolia's cultural fabric are indisputable. Archaeological excavations and restoration work at Eğil Castle, located in the Eğil district of Diyarbakır, are currently underway, and the findings are shedding light on the region's history, from the Assyrian period to the Ottoman period. While traces of some periods remain unclear, ongoing excavations have enabled the comprehensive exploration of key periods. It is known that Eğil Castle, along with its Assyrian and later periods, occupied a strategic position where the region could be protected and exploit water resources. The castle's defensive strength is enhanced by its rock-cut fortifications, secret passages, and location between two deep canyons. The Eğil Castle excavations will significantly contribute to understanding the socio-cultural and socio-economic structure of the region known as the Upper Tigris Valley, or Southeastern Anatolia. Within the scope of this thesis, data from Eğil Castle, conducted under the direction of Prof. Dr. Vecihi ÖZKAYA between 2021-2025 and yielding significant results, will be classified, defined, and evaluated based on their quantitative and qualitative characteristics. Raw data obtained through physical records and digital documentation will be compared with those known in the region and throughout Anatolia to achieve comprehensive integrity.